Centrum Excelence Telč

Centrum Excelence Telč

(11. 10. 2012) V úterý dne 9. října bylo slavnostně otevřeno nové Centrum Excelence, které v Telči na Jihlavsku otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Zabývat se mimo jiné bude hůavně studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách. Pracoviště vyvíjí také diagnostické přístroje, které se používají pro testování konstrukcí staveb. Novinářům to řekl ředitel ústavu Miloš Drdácký.

 
 
 
 

Centrum Excelence Telč

V úterý dne 9. října bylo slavnostně otevřeno nové Centrum Excelence, které v Telči na Jihlavsku otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Zabývat se mimo jiné bude hůavně studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách. Pracoviště vyvíjí také diagnostické přístroje, které se používají pro testování konstrukcí staveb. Novinářům to řekl ředitel ústavu Miloš Drdácký.


Vědci budou v Telči zkoumat vliv počasí na konstrukce památek

(ČTK) - "S našimi poznatky pak bude snazší navrhnout například rekonstrukci památkového objektu," řekl Drdácký. Podle místopředsedy Akademie věd ČR Miroslava Tůmy vzniká v Česku sedm podobných center zaměřených na nejrůznější obory. "Jsou v různém stadiu rozpracovanosti," řekl Tůma.

Centrum pracuje už několik měsíců ve zkušebním a ověřovacím provozu. "Výzkumné práce, s nimiž jsme začali, se naplno rozjedou od začátku roku 2013, kdy zahájíme roční startovací výzkumný program ještě plně hrazený z evropských fondů. Od roku 2014 budeme všechny náklady krýt z vlastních výzkumných projektů," řekl Drdácký.

Pracoviště má kompletně vybavenou laboratoř biologie, z větší části je hotová chemická a fyzikální laboratoř. Tři desítky pracovníků mohou účinky přírodních vlivů na památky a stavební materiály studovat pomocí mikrorentgenu či ve speciálním klimatickém tunelu, jenž umí simulovat různé druhy počasí - sníh, mráz, přívalové deště i vichřice. Celkové náklady na vznik centra dosáhly 238 milionů korun. Většinu uhradila evropská dotace, zbytek ministerstvo školství.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz