Centrum Excelence Telč

V úterý dne 9. října bylo slavnostně otevřeno nové Centrum Excelence, které v Telči na Jihlavsku otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Zabývat se mimo jiné bude hůavně studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách. Pracoviště vyvíjí také diagnostické přístroje, které se používají pro testování konstrukcí staveb. Novinářům to řekl ředitel ústavu Miloš Drdácký.


Vědci budou v Telči zkoumat vliv počasí na konstrukce památek

(ČTK) – "S našimi poznatky pak bude snazší navrhnout například rekonstrukci památkového objektu," řekl Drdácký. Podle místopředsedy Akademie věd ČR Miroslava Tůmy vzniká v Česku sedm podobných center zaměřených na nejrůznější obory. "Jsou v různém stadiu rozpracovanosti," řekl Tůma.

Centrum pracuje už několik měsíců ve zkušebním a ověřovacím provozu. "Výzkumné práce, s nimiž jsme začali, se naplno rozjedou od začátku roku 2013, kdy zahájíme roční startovací výzkumný program ještě plně hrazený z evropských fondů. Od roku 2014 budeme všechny náklady krýt z vlastních výzkumných projektů," řekl Drdácký.

Pracoviště má kompletně vybavenou laboratoř biologie, z větší části je hotová chemická a fyzikální laboratoř. Tři desítky pracovníků mohou účinky přírodních vlivů na památky a stavební materiály studovat pomocí mikrorentgenu či ve speciálním klimatickém tunelu, jenž umí simulovat různé druhy počasí – sníh, mráz, přívalové deště i vichřice. Celkové náklady na vznik centra dosáhly 238 milionů korun. Většinu uhradila evropská dotace, zbytek ministerstvo školství.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*