Chalupa HAJ v Krkonoších

Chalupa HAJ v Krkonoších

(17. 1. 2024) ADR architektura a Formafatal interiérový design

   
 
 
 
 

Chalupa HAJ v Krkonoších

Architektura (ADR)
Zadáním rodiny s dětmi bylo vytvořit rekreační objekt pro trávení volného času v letním i zimním období, který poskytne prostor setkávat se také v širším rodinném kruhu a s přáteli. Objekt měl zapadnout do krajiny, respektovat místní architekturu a zároveň působit moderním dojmem a splňovat potřeby současného života. 

Chalupa byla postavena na západním svahu Pomezního hřebenu v Krkonoších. Okolní terén je svažitý, poměrně prudce klesající do údolí, pozemek leží v nadmořské výšce cca 1000 m nad hladinou moře. Stavba stojí na území Krkonošského národního parku a je obklopena volnou přírodou, která není ohraničena žádným plotem ani bariérami. Ze severní strany pozemek přiléhá k lesu. Při pohledu z většiny oken je pěkný výhled do údolí a okolní krajiny, a také na vrchol nejvyšší české hory Sněžky.

Jedná se o jednopodlažní dům s obytným podkrovím. Díky kamenné podezdívce objektu může okolní terén plynout přirozeně kolem domu. Objekt se skládá ze dvou základních hmot. Hlavní hmota je tvaru obdélníku o rozměrech cca 15 x 10 m a je zastřešena sedlovou střechou. Druhá hmota je přízemní s rovnou střechou a tyto dva objemy se navzájem prolínají.

V přízemí objektu, v části pod hlavní hmotou je situován obytný prostor s kuchyní a jídelnou, technickým zázemím domu a relaxační prostory. V druhé části stavby je umístěna garáž.
V podkroví, přístupném z chodby po jednoramenném schodišti jsou umístěny tři ložnice, dvě koupelny a jedno samostatné WC. Hlavní ložnice má lodžii na severní fasádě. Zbylé dvě ložnice mají zvýšené patro sloužící jako příležitostný spací prostor.

Fasády domu jsou obloženy převážně dřevěným modřínovým obkladem. Krytinu sedlové střechy tvoří hliníkový plech se stojatými drážkami. Podezdívka domu je kamenná, tak jak je v místě běžné. Okolní terén je ponechán v zásadě bez úprav a dům je tak přirozeně zasazen do horské louky.

Interiérový design (Formafatal)
Klienti toužili po chalupě odrážející okolní horské prostředí, ve spojení s plným komfortem moderního domu.
Materiálová škála interiéru je jednoduchá, materiály jsou použity ve své přírodní podobě – masivní dřevo, desky s oloupanou hranou, černá válcovaná ocel, nebarvený děrovaný plech, cementová stěrka...

Téma černého válcovaného plechu propojuje hmotu knihovny s krbem a prostorem kuchyňské linky. Duhová kresba plechu vynikne na obložení tělesa krbu, tloušťka masivních kovových plátů v detailech knihovny. Černý límec propojuje obývací prostor s chodbou a schodištěm.

Masivní dřevo se prolíná v různých podobách celým domem – na podlahách, na nábytku na míru. Klientům se podařilo získat několik nádherných masivních desek –  mohutná fošna s nerovnoměrným z kůry oloupaným okrajem tvoří desku jídelního stolu, motiv se opakuje také na čelech pohodlných postelí. Úchytky skříní a madla na ručníky jsou zhotoveny z dřevěných tyčí v kovových úchytech.
Materiálově strohé koupelny kombinují světlejší stěrkované povrchy a tmavá betonová umyvadla, podtrhnuté dřevěnými detaily a akcenty osvětlení zrcadel a výhledy do krajiny.

Řešení zábradlí schodiště propojuje patra polotransparentní panelovou stěnou z nebarveného perforovaného plechu, s drobnými konstrukčními detaily. Stejný plech se objevuje na trámech spacích pater.
Dveře jsou dotaženy na celou světlou výšku, konstrukční detaily, tvořené na míru domu, kreslí svislými linkami zejména v patře domu.

Autorská zpráva

Foto BoysPlayNice
Komunikace Linka

Autoři MgA. Aleš Lapka, MgA.Petr Kolář / ADR, Ing. arch. Katarína Varsová, Ing. arch. Petra Dagan / Formafatal
Spoluautoři Ing.arch Anna Vildová, Ing. arch. Ondřej Krajdl / ADR
Místo Krkonoše
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 214 m²
Hrubá podlahová plocha 344 m²
Užitná plocha 242 m²
Plocha pozemku 3100 m²Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 2. 2024 00:06:50. Nebankovní nabídka půjčky do 90 minut. JIRIKOVA VERONIKA

 
 
 
 

3. 2. 2024 00:06:50. Nebankovní nabídka půjčky do 90 minut. JIRIKOVA VERONIKA

  Nebankovní nabídka půjčky do 90 minut
Potřebujete financování Pro váš dům, Pro vaši firmu, Pro nákup auta, Pro nákup motocyklu, Pro vytvoření vlastní firmy, Pro vaše osobní potřeby už žádné pochybnosti. Poskytuji osobní úvěry v rozmezí od 10000 Kč do 60.000.000,00 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Bez ohledu na výši. Uveďte ve svých žádostech o půjčku přesnou částku, kterou chcete požádat, a datum splacení. Napište nám, prosím, vaše osobní půjčky prostřednictvím emailu : Vero­nika­jiri­kova1­0@gma­il.com
what­sapp­....­.+4207­042077­35

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a