Chata na Vranovské přehradě

Chata na Vranovské přehradě

Vranov nad Dyjí

(24. 1. 2022) Prodesi/Domesi

   
 
 
 
 

Chata na Vranovské přehradě

Rozlohou nevelká chata, maskovaná opalovanými modřínovými prkny, překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo. Nabízí zázemí rodině i návštěvám. Poskytuje dostatek prostoru k večernímu posezení i ke spánku. V každém koutě se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi. Interiér je propojený, podkroví ale poskytuje soukromí. Velké prosklené plochy nabízí výhled na vodní hladinu.


Na počátku bylo dědictví – investor získal po dědečkovi malou chatu na břehu Vranovské přehrady. Oslovil nás s konkrétním zadáním – přál si dřevěnou chatu na stávajících základech, zahrnující vše, co dnešní dřevostavby umožňují. Museli jsme se vypořádat především s lesním charakterem pozemku a také s půdorysem původní chaty, který dřevostavba nesměla překročit.

Návrh domu a interiéru probíhal ruku v ruce tak, abychom využili každý centimetr místa, který nám původní dědova chatička vymezila. A tak se na plochu 5 x 8,5 m vešla jídelna a obývací pokoj v jednom, zádveří s lavicí k přezouvání, koupelna, toaleta, komora, a dokonce i technická místnost. V patře pak vznikla jedna větší a jedna menší ložnice a také šatna. Patro jsme vymýšleli „naruby", než jak je zvykem. Nejdříve vznikaly prostory pro ložnice, pak jsme střechu okrajovali tak, aby hmota domu byla co nejmenší. Naším cílem bylo navrhnout stavbu, která se pokorně zapojí do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde stojí převážně skromné staré chatky.

Kajuta lodi byla inspirací nejen vzhledem k blízkosti vodní hladiny, ale především při navrhování interiéru – vše je na malém prostoru prakticky uspořádáno. Působivý je kontrast mezi exteriérem a interiérem. Zvenku je dům hmotově čistě funkční, materiálově skromný. Uvnitř moderní, prostorný, propracovaný do každého detailu.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Materiály: konstrukce – CLT panely; fasádní obklad – opalovaná a olejovaná modřínová prkna; okna – modřínové rámy s izolačním trojsklem + šambrány z modřínových prken s přírodní lazurou; interiérové dveře – bezfalcové ze smrkové biodesky; interiérové stěny + strop – smrková biodeska; podlaha – 1. NP betonová stěrka, 2. NP koberec; vestavěný nábytek + kuchyně – smrková biodeska/MDF (dle autorské ho návrhu K. Vratislavové)

Autoři: Studio Prodesi/Domesi – Klára Vratislavová, Pavel Horák
Projekt: Jan Švarc
Spolupráce: Realizační firma: Domesi s.r.o.
Zastavěná plocha: 43 m²
Užitná plocha: 65 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.8946983
15.8126983
Chata na Vranovské přehradě

Chata na Vranovské přehradě
Vranov nad Dyjí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz