Chata u jezera

Chata u jezera

Doksy

(18. 2. 2020) FAM Architekti

   
 
 
 
 

Chata u jezera

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem.
Hmota stavby je koncipována jako lehká, s ohledem na funkční nároky a nejcennější výhledy z interiéru do okolí. Štít svou výškou kompozičně navazuje na kotevní molo, jehož směrovou osu jezero - pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu jachtou po vodní hladině. Alternativní přístup k objektu je pak pěšky nebo automobilem po lesní cestě.
Do objektu se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí. Hlavní stěna v interiéru je hluboká skříň s největšími úložnými kapacitami, do které je vestavěna krbová vložka. Celý interiér sjednocuje obklad z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem. Podlaha je bezespará stěrka s barvou navazující na pískový povrch břehu jezera.
Exteriér chaty respektuje ráz krajiny a inspiruje se ve svém okolí. Přestavba je navržena jako dřevěná, s jednoduchým opláštěním s vertikálně kladenými dřevěnými latěmi, které odrážejí vertikalitu kmenů borovic. Bezpečnost stavby v období mimo užívání je řešena pohyblivými nebo pevnými okenicemi, které jsou opláštěny identickými latěmi, jako je plášť stavby.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Balej


 

Autor: FAM Architekti s.r.o. – Pavel Nasadil, Jan Horký; spolupráce Ondřej Freudl
Zastavěná plocha: 42,5 m2
Čistá užitná plocha: 42,9 m2
Objem: 199,8 m3
Specialisté TZB: Milan Maštálka, Zdeněk Slavík, Vratislav Bílek
Rozpočet: Jiří Sedláček – Propos
Hlavní dodavatel stavby: Vittore, s.r.o.
Dodavatel interiéru: Bernt Interiery
Dodavatel zámečnických konstrukcí: Zámečnictví Točimon
Osvětlení: Profilighting, s.r.o.
Tepelné ztráty: 2,7 kW

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 2. 2020 13:03:55. Re: Chata u jezera. adolf

21. 2. 2020 20:07:50. Re: Chata u jezera. Jitka

 
 
 
 

18. 2. 2020 13:03:55. Re: Chata u jezera. adolf

  siuper

21. 2. 2020 20:07:50. Re: Chata u jezera. Jitka

  I když nevím proč, na první pohled to ve mně vyvolalo pocit staré trampské boudy. Přesto, že se jim to nepodobá.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz