Chata u jezera

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem.
Hmota stavby je koncipována jako lehká, s ohledem na funkční nároky a nejcennější výhledy z interiéru do okolí. Štít svou výškou kompozičně navazuje na kotevní molo, jehož směrovou osu jezero – pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu jachtou po vodní hladině. Alternativní přístup k objektu je pak pěšky nebo automobilem po lesní cestě.
Do objektu se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí. Hlavní stěna v interiéru je hluboká skříň s největšími úložnými kapacitami, do které je vestavěna krbová vložka. Celý interiér sjednocuje obklad z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem. Podlaha je bezespará stěrka s barvou navazující na pískový povrch břehu jezera.
Exteriér chaty respektuje ráz krajiny a inspiruje se ve svém okolí. Přestavba je navržena jako dřevěná, s jednoduchým opláštěním s vertikálně kladenými dřevěnými latěmi, které odrážejí vertikalitu kmenů borovic. Bezpečnost stavby v období mimo užívání je řešena pohyblivými nebo pevnými okenicemi, které jsou opláštěny identickými latěmi, jako je plášť stavby.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Balej


 

Autor: FAM Architekti s.r.o. – Pavel Nasadil, Jan Horký; spolupráce Ondřej Freudl
Zastavěná plocha: 42,5 m2
Čistá užitná plocha: 42,9 m2
Objem: 199,8 m3
Specialisté TZB: Milan Maštálka, Zdeněk Slavík, Vratislav Bílek
Rozpočet: Jiří Sedláček – Propos
Hlavní dodavatel stavby: Vittore, s.r.o.
Dodavatel interiéru: Bernt Interiery
Dodavatel zámečnických konstrukcí: Zámečnictví Točimon
Osvětlení: Profilighting, s.r.o.
Tepelné ztráty: 2,7 kW

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    I když nevím proč, na první pohled to ve mně vyvolalo pocit staré trampské boudy. Přesto, že se jim to nepodobá.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    siuper

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*