Chateau Troja Residence

Chateau Troja Residence

(6. 1. 2020) LOXIA

   
 
 
 
 

Chateau Troja Residence

Areálu panského statku ze 17. století, který od 80. let chátral a poslední ránu mu zasadily ničivé povodně, vdechlo nový život architektonické studio LOXIA společně s developerem CCP. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, a tak v bezprostřední blízkosti trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století. 
I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly za normálních okolností nevratně poškozeny absencí dlouhodobé údržby, která je oslabila a odhalila jejich slabá místa, aby pak dílo zkázy dokončila rozlitá Vltava. Na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy.
„Nejstarší budovu areálu – historické stáje bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních 400 let,“ popisuje hlavní architektka studia LOXIA Jana Mastíková.
Při stavbě musela být použita různá statická zajištění, jako je podtryskání základů betonem, nebo stahování historických budov táhly, která držela v průběhu rekonstrukce historické stavby pohromadě. Jedna z historických budov pak byla zcela vynesena na pilířích a čněla několik metrů nad základovou jámou budoucího podzemního parkingu novostaveb. Uzavřený areál se také ukázal jako svého druhu překážka. Na vybraných místech tak musel být beton na stavbu přiváděn na velkou vzdálenost, protože vjezd do areálu byl omezený, a umístění jeřábů doprostřed rozestavěného objektu byla operace vyžadující milimetrovou přesnost.
„Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku tak máme radost nejen my, investor a památkáři, ale doufáme, že ji budou mít i noví obyvatelé,“ dodala architektka Mastíková.

Působení tisícileté vody významně zhoršilo statiku a celkový stav budov, které ještě zhoršovaly průsaky vody spodní. Zdivo tak muselo projít zdlouhavým procesem vysušování.  Základové konstrukce historických budov dostaly novou hydroizolaci, která je ochrání před spodní vodou. Zastavit zpětný tok odpadní vody, který při povodni hrozí v kanalizaci, mají za úkol výkonná čerpadla. Mají sílu přetlačit až pěti set letou vodu, a ochránit tak areál v blízkosti řeky i před touto hrozbou. Ochranný val oddělující areál s pevnými i mobilními stěnami od pobřeží Vltavy pak chrání památky i novostavby před vodou z řeky jdoucí po povrchu. Při včasné instalaci je zajištěna ochrana území do výšky hladiny Vltavy při povodni 2002 i se 30 cm rezervou.

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století. „Co se ze začátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových, staveb jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky. V projektu je i komerční prostor, který je jako stvořený pro restauraci, a tak bude mít možnost těšit se ze záchrany jedinečného areálu také veřejnost.

V obou částech architekti navrhli 72 bytů. Novostavby mají terasy a balkony, ze kterých jsou příjemné výhledy na památky v okolí. Samotnou kapitolou je 6 luxusních penthousů v posledních podlažích objektů. Ty mají samostatná oddělená parkovací stání, soukromý vchod z garáží, vlastní výtah, vinný sklep či wellness. Developerský projekt Chateau Troja Residence získal v letošním roce ocenění jak veřejnosti, tak odborné poroty v soutěži Realitní projekt roku.

Chateau Troja Residence

Historie panského statku v Troji
Panský statek s hospodářským dvorem postavil v 17. století Václav Vojtěch ze Šternberka společně se severním křídlem letohrádku. Objekt byl několikrát přestavován, a dokonce v něm byla i budova továrny. Téměř 20 let chátral a poničily jej i povodně v roce 2002.
tisková zpráva, Stavbaweb

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Související články:
Z objektů Panského statku v pražské Troji bude obytná rezidence  7.10.2016Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz