Chateau Troja Residence

Chateau Troja Residence

(6. 1. 2020) LOXIA

   
 
 
 
 

Chateau Troja Residence

Areálu panského statku ze 17. století, který od 80. let chátral a poslední ránu mu zasadily ničivé povodně, vdechlo nový život architektonické studio LOXIA společně s developerem CCP. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, a tak v bezprostřední blízkosti trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století. 
I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly za normálních okolností nevratně poškozeny absencí dlouhodobé údržby, která je oslabila a odhalila jejich slabá místa, aby pak dílo zkázy dokončila rozlitá Vltava. Na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy.
„Nejstarší budovu areálu – historické stáje bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních 400 let,“ popisuje hlavní architektka studia LOXIA Jana Mastíková.
Při stavbě musela být použita různá statická zajištění, jako je podtryskání základů betonem, nebo stahování historických budov táhly, která držela v průběhu rekonstrukce historické stavby pohromadě. Jedna z historických budov pak byla zcela vynesena na pilířích a čněla několik metrů nad základovou jámou budoucího podzemního parkingu novostaveb. Uzavřený areál se také ukázal jako svého druhu překážka. Na vybraných místech tak musel být beton na stavbu přiváděn na velkou vzdálenost, protože vjezd do areálu byl omezený, a umístění jeřábů doprostřed rozestavěného objektu byla operace vyžadující milimetrovou přesnost.
„Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku tak máme radost nejen my, investor a památkáři, ale doufáme, že ji budou mít i noví obyvatelé,“ dodala architektka Mastíková.

Působení tisícileté vody významně zhoršilo statiku a celkový stav budov, které ještě zhoršovaly průsaky vody spodní. Zdivo tak muselo projít zdlouhavým procesem vysušování.  Základové konstrukce historických budov dostaly novou hydroizolaci, která je ochrání před spodní vodou. Zastavit zpětný tok odpadní vody, který při povodni hrozí v kanalizaci, mají za úkol výkonná čerpadla. Mají sílu přetlačit až pěti set letou vodu, a ochránit tak areál v blízkosti řeky i před touto hrozbou. Ochranný val oddělující areál s pevnými i mobilními stěnami od pobřeží Vltavy pak chrání památky i novostavby před vodou z řeky jdoucí po povrchu. Při včasné instalaci je zajištěna ochrana území do výšky hladiny Vltavy při povodni 2002 i se 30 cm rezervou.

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století. „Co se ze začátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových, staveb jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky. V projektu je i komerční prostor, který je jako stvořený pro restauraci, a tak bude mít možnost těšit se ze záchrany jedinečného areálu také veřejnost.

V obou částech architekti navrhli 72 bytů. Novostavby mají terasy a balkony, ze kterých jsou příjemné výhledy na památky v okolí. Samotnou kapitolou je 6 luxusních penthousů v posledních podlažích objektů. Ty mají samostatná oddělená parkovací stání, soukromý vchod z garáží, vlastní výtah, vinný sklep či wellness. Developerský projekt Chateau Troja Residence získal v letošním roce ocenění jak veřejnosti, tak odborné poroty v soutěži Realitní projekt roku.

Chateau Troja Residence

Historie panského statku v Troji
Panský statek s hospodářským dvorem postavil v 17. století Václav Vojtěch ze Šternberka společně se severním křídlem letohrádku. Objekt byl několikrát přestavován, a dokonce v něm byla i budova továrny. Téměř 20 let chátral a poničily jej i povodně v roce 2002.
tisková zpráva, Stavbaweb

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Související články:
Z objektů Panského statku v pražské Troji bude obytná rezidence  7.10.2016Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz