Chmelař architekt : Revitalizace centra Hronova
(2. 6. 2014) David Chmelař: Ve všech úpravách centra Hronova jsme se drželi myšlenky návaznosti na dosud nepřekonanou meziválečnou architekturu města, která dosahovala celorepublikově vysokého standardu. V průběhu celé několikaleté přípravy i realizaceprojektu nedošlo k žádným významnějším změnám předložených řešení, což je výjimečné. Za to vděčíme vedení města a zejména paní starostce Haně Nedvědové.

Chmelař architekt : Revitalizace centra Hronova
David Chmelař: Ve všech úpravách centra Hronova jsme se drželi myšlenky návaznosti na dosud nepřekonanou meziválečnou architekturu města, která dosahovala celorepublikově vysokého standardu. V průběhu celé několikaleté přípravy i realizaceprojektu nedošlo k žádným významnějším změnám předložených řešení, což je výjimečné. Za to vděčíme vedení města a zejména paní starostce Haně Nedvědové.
Investor: Město Hronov
Autoři: Chmelař architekti – David Chmelař
Revitalizace Náměstí Čs.a.: David Chmelař – Chmelař architekti,
Milan Vít – Cuboid architekti, Marie Procházková
Revitalizace Parku A. Jiráska: David Chmelař, David Nývlt – Chmelař architekti;
Štěpánka Šmídová, Martin Bosák – Šmídová Landscape architects
Revitalizace opláštění 8 areálů škol (nové fasády veškerých škol ve městě): David Chmelař – Chmelař architekti
Revitalizace přilehlých ulic a drobná architektura v centru: David Chmelař – Chmelař architekti
Datum projektů: 2004-2011
Realizace: 2008-2013
Foto: Tomáš Rasl, archiv autorů
Recenze Alexandra Skalického: Hronov je malé město poblíž hranice s Polskem, známé díky své literární historii spojené s Aloisem Jiráskem a každoročním divadelním festivalem. Rozvoj města souvisel především s rozvojem průmyslu v období 20. a 30. let minulého století. Stavební činnost a architekti, kteří působili v té době v blízkém Náchodě, byli nepochybně inspirací pro dva místní rodáky Bohumila Šustra (stavitele a starostu) a Jindřicha Freiwalda (architekta), aby se pokusili dát městu moderní rámec a vytyčili směr stavebního rozvoje. Bez celkové vize a odhodlání starosty by nebylo možné uskutečnit rozsáhlé stavební záměry. Šustr navrhl novou radnici. Freiwald ve městě postavil několik objektů – divadlo a spořitelnu. Navrhl také novou koncepci hlavního náměstí, kde hlavní roli hrála stavba divadla postavená proti nové budově radnice. Navrhli také nový park v blízkosti středu města. Vybudovali zcela novou komunikaci, která prochází středem města souběžně s historickou cestou, nebo regulaci druhého hronovského náměstí. Náměstí dnes nese jméno architekta Freiwalda. Poslední záměr se vzhledem k hospodářské situaci již nepodařilo dokončit. Ve výčtu staveb z uvedeného období je zapotřebí ještě uvést vlastní dům Bohumila Šustra, který si starosta a stavitel v jedné osobě navrhl sám pro sebe a který měl být manifestem moderního bydlení. Na tuto etapu města navázal Hronov až v posledních deseti letech. Nejde o to, že by ve městě neprobíhala od uvedené doby žádná výstavba. Spíše probíhala dílčím způsobem a přitom neexistovala ucelená koncepce, která by vytvořila novou identitu středu města.
Změna nastala ve chvíli, kdy si vedení města všimlo mladého hronovského rodáka Davida Chmelaře a jeho právě dokončených bytových domů v Polici nad Metují. Vyzvalo architekta k účasti v soutěži na přestavbu zimního stadionu a projekt mu zadala. Po dokončení zimního stadionu požádalo vedení města o společný návrh řešení náměstí ČS armády tři hronovské architekty a spolužáky: Davida Chmelaře, Milana Víta a Marii Procházkovou. David Chmelař s Milanem Vítem později původní návrh dopracovali do projektu ke stavebnímu povolení. Prováděcí projekt a autorský dozor při realizaci koncepce již prováděl David Chmelař sám.
Náměstí mělo po celou druhou polovinu 20. století charakter parkoviště a křižovatky několika cest. Obyvatelům města sloužily pouze chodníky po obvodě. Nový záměr rozdělil náměstí do několika funkčních ploch, které vycházejí z účelu objektů po obvodě náměstí. Mezi radnici a divadlo umístili volnou plochu s lavičkami a stromy. Parkování architekti přesunuli na druhou stranu náměstí, změnili dopravu v okolí náměstí a také vymezili nové parkoviště v bezprostřední blízkosti středu města. Provedené změny daly náměstí jasný systém. Volný prostor je před významnými budovami, plochy pro pěší jsou oddělené od automobilové dopravy, komunikace nevedou středem náměstí.
Od dokončeného náměstí se odvinula nejdříve úprava sousedních ulic a blízkých parkovacích ploch. Později projekt interiéru restaurace Radnice a práce na parku Aloise Jiráska. První návrh úprav parku zpracoval Chmelař s jeho tehdejším kolegou Davidem Nývltem. Postupně vypracoval Chmelař projekty na dílčí části parku, které se postupně realizují. Jiráskův park je navržen jako anglický odpočinkový park s cestami k procházkám a zatravněnou plochou pro polehávání a lenošení. Není zapomenuto ani na koutek pro děti a část vyhrazenou k cvičení seniorů. Řešení parku je protikladem náměstí ČS armády. Náměstí nese určitou reprezentativní funkci, vytvářející dojem o městě Hronov. Park je především neformálním místem. V době projektu parku již David Chmelař působil delší dobu jako neformální architekt města. Z této pozice mohl usměrňovat kreativně tvář města a iniciovat výtvarný charakter zadání stavebních záměrů. Obdobná pozice samozřejmě vyžaduje důvěru vedení města. Ukazuje se, že takový vztah s městem je pro architektonický charakter prostředí lepší, než když je architekt na pozici zcela úředního vztahu a do výstavby a architektury záměrů zasahuje formálně vyžadovanými korekcemi projektů jiných architektů. Jsou úlohy, kde může mít architekt velké výtvarné ambice, ale i stavby, u kterých musí architekt vycházet ze stavu a charakteru objektů. Také několik podobných věcí Chmelař pro Hronov navrhnul. Jedná se především o opravy fasád řady městských objektů – především škol. Chmelař má architektonický ateliér v Praze, ale do Hronova se stále vrací.
Díky tomu získal také řadu soukromých stavebníků z okolí Hronova. Také tyto stavby vytvářejí celkové městské architektonické prostředí. Přístup Davida Chmelaře k zakázkám v Hronově představuje určitý osobní postoj. Při jakémkoliv architektonickém návrhu je zapotřebí projevit určitou míru empatie k možnostem stavebníka a pro hodnoty městského prostředí. Protože uvedenou vlastnost má, pracuje Chmelař pro město Hronov dlouhodobě. Dlouhodobé vztahy není možné založit na arogantním a sebejistém jednání. Hodně lidí si dnes dobře uvědomuje, že právě arogantní jednání spíše zakrývá osobní nejistotu, nedostatek profesních zkušeností a nereprezentuje skutečnou architektonickou kvalitu.
Publikováno v časopise Stavba 3/2013, str. 46-49
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

10. 8. 2022 17:31:27
Re: Čestmír Suška — Ocelot
Rychlá a spolehlivá pujcka. Potrebujete spolehlivou a rychlou pujcku z následujícího duvodu? Osobní pujcka? Investicní úver, Pujcka na vylepšení vašeho domova, Hypotéka, Pujcka na charitu, pujcka na konsolidaci dluhu, Komercní úver, Pujcka na vzdelání, Pujcka na auto, Pujcka na majetek. Nabízíme úver od 50 000 Kc až do 30 000 000 Kc s nízkou úrokovou sazbou 3 % rocne. Kontaktujte nás ješte dnes s jakýmkoli financním úcelem a sdelte nám cástku, kterou potrebujete. Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.