Christensen & Co: Centrum pro životní prostředí Kodaň

Christensen & Co: Centrum pro životní prostředí Kodaň

(19. 2. 2014) Miljøcenter KMC Nordhavn – Centrum pro životní prostředí v Kodani, zvané také Centrum pro nakládání s půdou či Soil Centre – se podobá hromadám zeminy, která se používá k modelování krajiny rozvíjející se přístavní čtvrti.

 
 
 
 

Christensen & Co: Centrum pro životní prostředí Kodaň

Miljøcenter KMC Nordhavn – Centrum pro životní prostředí v Kodani, zvané také Centrum pro nakládání s půdou či Soil Centre – se podobá hromadám zeminy, která se používá k modelování krajiny rozvíjející se přístavní čtvrti.

Architekti: Christensen & Co
Místo: Kodaň, Dánsko
Uživatel: Město Kodaň; Technická a environmentální správa
Stavební projekt: Grontmij
Generální dodavatel: CPH City & Port Developmentâ?¨
Plocha: 1800 m2
Foto: Adam MørkCentrum se nachází na pobřežním okraji Nordhavn, nové městské čtvrti severně od centra Kodaně. Bylo navrženo jako zařízení pro dekontaminaci zeminy vytěžené na staveništích celého města. Budova má hranatý profil, stoupá od země a tvaruje se do dvou propojených kopců, jehož vnější stěny jsou obloženy rezavými panely z předzvětralé oceli (cortenu).
"Budova má výraznou siluetu proti obrovskému horizontu a je nedílnou součástí krajiny, samozřejmě jako umělý objekt,"
říkají architekti. Střešní plochy jsou pokryty rostlinami a travami, které se již vyskytují u rybníků a křovin v okolí. Architekti také doufají, že časem stromy a keře vyrostou nad stavbu samu. "V tomto smyslu budova zastoupí kus krajiny, kterou obsadila, a pomůže chránit přírodní biodiverzitu v této oblasti," řekli.

Také uvnitř budovy se nalézají rostliny a řada stromů uvnitř vstupní haly s dvojitou výškou. Kolem ní jsou uspořádány kanceláře a laboratoře, zatímco garáž a dílny jsou umístěny po stranách. Dřevěné rošty polic jsou zabudované do stěn a slouží jako skladovací plochy a současně vymezují různé kouty pro sezení; světlíky napomáhají přivést denní světlo do interiéru.KMC Nordhavn je první budova v Dánsku s certifikátem DGNB, postavená po skončení zkušební fáze, a vůbec první certifikovaná budova v Nordhavn. Je to budova s nulovou spotřebou energie, která kombinuje pasivní a aktivní opatření v oblasti energetické účinnosti na základě celkového pohledu, zahrnujícího energetickou účinnost, stavební materiály a sociální aspekty. Výsledkem návrhu budovy je extrémně nízká spotřeba energie; potřebná energie se získává z geotermálních zdrojů (kilometry potrubí vedou pod černým asfaltem před budovou) a ze solárních panelů a článků integrovaných do šikmých střešních ploch.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz