Cigler Marani Architects: Florentinum

Cigler Marani Architects: Florentinum

(25. 9. 2014) Florentinum – ukázka přesné práce se sádrokartonem

 
 
 
 

Cigler Marani Architects: Florentinum

Florentinum – ukázka přesné práce se sádrokartonemMísto: Na Florenci, Praha 1
Investor: Penta
Autor: Cigler Marani Architects
Dodavatel materiálu Knauf: Farrao, s. r. o.
Zpracovatel materiálu Knauf: Farrao, s. r. o., Inter Gips, s. r. o, Forte Bau, s. r. o.
Použitý materiál Knauf: Prakticky všechny druhy materiálů spadající do suché výstavby


Přestože Praha je plná nejrůznějších administrativních budov a center, stále je tu prostor pro nové a hlavně odvážné projekty. Právě takovým je projekt Florentinum, který vznikl v ulici Na Florenci. Cílem investora, kterým byla společnost Penta, bylo vytvořit nadčasové obchodní centrum společně s bezprostředním okolím budovy a citlivě jej začlenit do okolní zástavby. Vlastní budova byla zařazena do kategorie třídy A – A Class, což v praxi znamená, že pro své nájemce nabízí ten nejvyšší možný standard, který je dán kvalitou použitých materiálů, technologiemi, službami, ekologií či ekonomií provozu a samozřejmě také architektonickým ztvárněním. Florentinum je nositelem zelené certifikace ve stupni LEED Gold. Dodejme, že v dubnu tohoto roku Florentinum získalo CEEQA ocenění za nejlepší kancelářský developerský projekt. V podstatě to byla nejvýznamnější a největší stavba této doby v Praze. Je tedy zřejmé, že společně s vynikající dostupností a vybaveností se Florentinum dostalo na špici pražského kancelářského trhu. A svědčí o tom rovněž jména firem, které si zde pronajaly prostory a zvolily tuto lokalitu za své hlavní sídlo. Přestože stavba byla de facto dokončena na podzim loňského roku, již 70 % všech prostor je nyní pronajato.

Uplatnění materiálů Knauf
Firma Knauf měla možnost se na této stavbě podílet dodávkou svých materiálů. Vzhledem ke skutečně pestrému a velmi členitému interiéru se na stavbě uplatnily prakticky všechny materiály a konstrukce Knauf z oblasti suché výstavby. Počínaje základními deskami (RED, WHITE, GREEN) a konče deskami jako Diamant, Silentboard, Cleaneo, Vidiwall atd. Objem dodaných materiálů odpovídal velikosti stavby, to znamená řádově kolem sta tisíc metrů čtverečních desek. Hlavním subdodavatelem v oblasti suché výstavby a tedy zpracovatelem materiálů Knauf byla firma Farrao, s. r. o. Objem prací dosáhl zatím částky 80 milionů korun, ale protože kontrakt zněl na realizaci všech fitoutů, tak stále trvá, neboť některé nejsou ještě dokončeny. Význam Florentina ve světě businessu podtrhuje i skutečnost, že v centru již dnes sídlí celá řada renomovaných firem. Každá z těchto firem měla své specifické požadavky a z toho vyplynula velmi pestrá vnitřní architektura. Přestože se jednalo o velmi náročnou a prestižní stavbu, jak z hlediska technologického, tak termínového, realizace byla prováděna bez generálního dodavatele. Ve srovnání s jinými stavbami podobného typu a významu, vše probíhalo podle slov zástupců firmy Farrao a Knauf velmi koordinovaně a disciplinovaně.

Náročnost = přesnost
V objektu se nachází mnoho technicky náročných pasáží, obrovských recepcí s množstvím různě tvarovaných a členitých podhledů a ploch realizovaných ve vysokých výškách. Objevují se tady tvarované obrazce jako například minerály nebo kombinace různých materiálů, včetně sádrokartonu a dřeva. Z hlediska suché výstavby se v podstatě jednalo o velmi přesnou a pečlivou práci, kterou bylo nutné realizovat ve velkém prostoru, který bylo nutné vyplnit množstvím kanceláří, galeriemi, obchody a vším ostatním příslušenstvím. Při vstupu do Florentina je na první pohled zřejmé, jaké až neuvěřitelné možnosti nabízí v současné době suchá výstavba speciálně sádrokarton. V komplexu prakticky není místo, kde bychom jeho přítomnost nenašli. Firma Knauf v tomto ohledu splnila všechny technické, funkční i technologické a samozřejmě bezpečnostní požadavky, včetně odborného poradenství, což ovlivnilo skutečnost, že v suché výstavbě byly použity výhradně materiály tohoto výrobce.
podle podkladů společnosti Knauf

Publikováno v časopise Stavba 2014/3, s.50–51
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz