077 Residence

Velkorysý prostor si žádal velkorysé řešení. Byt se nachází v srdci Starého Města pražského a s plochou 250 m2 se rozprostírá na celém podlaží bytového domu z pozdních 20. let minulého století. Architektura domu naznačuje posun od stylu art deco k ranému funkcionalismu, který se stal inspirací i pro samotný interiér. Hlavní roli hrají nadčasové materiály, rafinované detaily, vestavné nábytky a vybavení řešené na míru. Chtěli jsme vytvořit neokázalé a spíše minimalistické bydlení, kde zdánlivá jednoduchost v sobě nese vnitřní bohatost a rozmanitost prožitků. Při vstupu vás tak přivítá čistý obytný prostor zalitý denním světlem, v druhém kroku interiér nabízí momenty překvapení a objevování – podobně jako v adventním kalendáři předem nevíte, co se za kterými dveřmi či dvířky ukrývá… Tady se při otevření odhalují odlišné atmosféry: dýhované vnitřky skříní, mosazný bar nebo červená toaleta.
 
Dispozice bytu se člení na tři části. Vzdušný a světlý obytný prostor propojený se vstupní halou představuje společenskou zónu s okny do ulice, zaoblenými rohy a jemnými odstíny. Na jedné straně ho definuje nábytková stěna s krbem, knihovnou, skrytou televizí a barem, za kterou prostor pokračuje do pracovny. Na opačné straně probíhá do kuchyňského koutu odděleného skleněnou příčkou s posuvnými dveřmi. Černá kuchyňská linka tvoří pomyslnou protiváhu ke krbu, zatímco dřevěný bar zase dvojče k jídelnímu stolu. Ložnice jako privátní zóna jsou situované podél fasády do dvora. Třetí přechodovou zónu tvoří mezilehlé prostory zázemí, chodby a koupelny, každá s vlastní barevností. Tmavší chodba vede z haly k ložnici pro hosty, dětskému pokoji a sdílené modré koupelně, kam je přístup také skrytými dveřmi ve žluté stěně pracovny. Barva chodby se přelévá i na zadní stěnu pokojů a integruje dveře a skříně. Podobně u hlavní ložnice přechází světle šedá barva z chodby na nábytkové obložení celé ložnice a do otevřené šatny s toaletkou. Pískované prosklení z šatny pouští denní světlo až do hlavní koupelny s jemným béžovým laděním.
 
Pestrá škála barev a materiálů podporuje charakter prostorů, skrz opakování vytváří vnitřní vztahy a nebojí se odvážných kombinací. Podlaha z louhovaných masivních parket propojuje všechny obytné místnosti, na její francouzskou skladbu navazuje i kamenná dlažba v kuchyni. V celém bytu se nachází celkem šest druhů kamene: čtyři druhy mramoru, černá žula a červený travertin, akcenty tvoří mosazné prvky nebo kořenová dýha.
 
Návrh zahrnoval prvky řešené na míru: od mosazných úchytek skříní, parapetů s kryty topení a umyvadlových sestav, přes skříňové stěny a kuchyni až po jídelní stůl a odkládací stolky ze zbytků kamenů. Na zakázku vznikalo i osvětlení v obytném prostoru ve spolupráci se studiem Dechem, které vytvořilo propojený set svítidel – přisazené koule nad sofa, zavěšené lustry nad stolem, mosaznou trubku nad barem a kruhy v hale. Doplňují ho úchytky z tónovaného skla.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Autor: Studio Lenka Míková architekti; spoluautor Martin Surovec
Návrh a výroba atypického osvětlení: Studio Dechem
Hlavní dodavatel stavby: GigaLine
Realizace interiéru: EXX, Flexwood
Dodavatel typových svítidel: Bulb
Užitná plocha: 254 m²

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Velký prostor, krásná okna a do toho tak jako vždy a všude jen stůl, sedačka a bílé stěny. To není minimalistický styl, ale minimum invence – a nezachrání to ani červený nafukovací buvol ani podivný obrázek, jako obvykle jen opřený o zeď.. Ta pracovna je jediný zajímavý pokoj.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    takovou slabotu na takovém prostoru, jsem již dlouho neviděl!?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*