100 let Bauhausu

(ČTK) – V Německu dnes večer začínají celoroční akce k připomínce 100. výročí založení Bauhausu. Uměleckou školu, s níž jsou spojeni světoznámí architekti jako Walter Gropius nebo Mies van der Rohe, přiblíží letos více než 700 výstav, přednášek, uměleckých vystoupení a dalších akcí. K výročí se také otevřou dvě nová muzea, na dalším se pracuje.

I když umělecká škola založená v roce 1919 ve Výmaru mohla působit jen do roku 1933, kdy ji zavřeli nacisté, na moderní architektuře, designu a užitném umění přesto zanechala nesmazatelnou stopu. „Umělkyním, umělcům a kreativcům nešlo jen o novou filozofii tvorby. Bauhaus měl za cíl pokusit se krátce po skončení první světové války o společenskou změnu,“ připomněla před začátkem oslav pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová.

Právě v tomto duchu se bude Bauhaus – který ovlivnil i malíře světového formátu, jakými byli Vasilij Kandinskij nebo Paul Klee – letos po celém Německu i v několika dalších zemí světa připomínat. „Přemýšlet nově o světě“ je motto oslav, jejichž centrem bude trojice měst nejvíce s uměleckou školou spojených – Výmaru, kde Walter Gropius v dubnu 1919 Bauhaus založil, Dessau (Desavy), kam se škola v roce 1925 kvůli politickému tlaku přestěhovala, a Berlína, kde fungovala v posledních dvou letech, tedy 1932 a 1933.

V durynském Výmaru se výroční výstava, která ukáže část ze 13.000 objektů tamní sbírky, otevře 6. dubna v prostorách nového muzea, které vzniklo při této příležitosti. Také sasko-anhaltské Dessau se letos dočká nového muzea Bauhausu, v němž od 8. září výstava upozorní především na to, jak jsou dnes produkty této umělecké školy běžné, ať už jde o nábytek, tapety, styly písma nebo architekturu.

V Berlíně, kde k současnému muzeu Bauhausu za pár let přibude nová budova, k nejdůležitějším událostem patří devítidenní festival, jehož součástí budou koncerty, divadelní vystoupení, instalace i debaty. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ho slavnostně zahájí 16. ledna 2019 v 19:00 hod.

Celý program oslav, do nichž jde jen ze spolkové úrovně 21 milionů eur (přes 537 milionů Kč), je k nalezení na webu www.bauhaus100.de.

Doplněno Stavbaweb:

www.bauhaus-dessau.de
www.uni-weimar.de
www.bauhaus-denkmal-bernau.de
www.bauhaus.de

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*