13 rodinných domů v Tegelbruksviken

V krásné přírodě jižního Švédska v městečku Karlshamn dokončila společnost PM Hus & Bygg výstavbu 13 rodinných domů. Zájem o dřevostavby s plechovou střechou Lindab SRP Click a nejmodernější vzduchotechnikou od Lindabu byl takový, že o tom, kdo ze zájemců bude mít štěstí a stane se majitelem domu, muselo rozhodnout dokonce losování. Projekt Tegelbruksviken může být inspirací, jak sladit dům ze dřeva a střešní krytinu z prvotřídní lehké ocelí, aby výsledek bylo konstrukčně i esteticky zdařilý.

Všechny domy, ležící v bukových lesích fjordu Sandviken u zálivu Tegelbruksviken, mají stejný půdorys a design, jehož autorem je dánské studio Vandkunsten Architects. Majitelé si mohli vybírat z několika různých typů garáží a dalších drobných staveb, jakými jsou např. kůlny na zahradní techniku. Deset architektonicky minimalistických, elegantních domů stojí v řadě a má výhled přímo do zálivu. Za nimi jsou další tři o něco větší domy, navržené dalším dánským ateliérem RAA, který vycházel z konceptu Vandkunsten Architects. Architekti si pro střechy domů vybrali matně černou drážkovanou ocelovou střešní krytinu Lindab SRP Click. Střechu domů o ploše 1 800 m2 doplňují okapy Lindab Rainline v téže barvě (50 m okapů pro každý dům) a systém bezpečnostních prvků střech Lindab Safety. „Kombinace kovu a dřeva je dnes častým trendem. Kvalitní plechové střešní krytiny se hodí pro širokou škálu dřevostaveb – nejen pro rodinné domy, ale třeba i pro lesní chaty. Hlavním důvodem je jejich nízká hmotnost: celodřevěným konstrukcím totiž svědčí, když je vnějším pláštěm střechy zbytečně nezatěžujeme,“ říká Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o.

Od Lindabu je také kompletní vzduchotechnický systém, jehož montáž zajišťovala společnost VBBA. „Rodinné domy Tegelbruksviken byly jednou z prvních realizací, u nichž jsme se na projektu vzduchotechniky intenzivně podíleli už v přípravné fázi. To znamená, že jsme firmě VBBA zajišťovali projektové plánování, zpracovali projekční výkresy a následně podle architektonické dokumentace také veškerou vzduchotechniku dodali. Tato synergie všech činností, spojených s vytápěním, větráním a chlazením přinesla znatelné urychlení celého procesu výstavby,“ uvádí Morten von Sydow, ředitel týmu Lindabu, který zajišťoval projektovou podporu v této oblasti. Všechny domy jsou vybaveny tepelnými čerpadly s rekuperací a vzduchotechnickým potrubím Lindab Safe s KVG výustky pro odvod vzduchu.

www.lindab.cz
www.lindabstrechy.cz
www.okapyprovas.cz

tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Realizace je to velmi pěkná, jen ty údaje v článku asi úplně nesedí. Podle fotek to vypadá na falcovanou krytinu ze svitkových plechů s klempířským zpracováním detailů, nikoli na zmiňovaný click systém SRP – ten má jiné detaily. Jakpak je zde asi řešeno odvětrání střešního pláště pod nepropustnou krytinou? Proč ne systémové větrací prvky hřebene? A ještě jedna v článku uvedená nepřesnost – dodavatelé dřevostaveb naopak kvitují přitížení lehké stavby těžkou krytinou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*