16 domů v Újezdu nad Lesy

Bydlení ve vlastním samostatném rodinném domě se zahradou je snem většiny populace. Za tímto ideálem ovšem stojí urbanistické komplikace ve formě zabírání krajiny, sociální segregace nebo rostoucích nákladů na dopravní a technickou infrastrukturu. Právě tyto negativní dopady výstavby na okrajích měst se snaží eliminovat unikátní projekt 16 nízkoenergetických domů v Újezdu nad Lesy, které díky svému rohovému umístění dokáží mnohem důmyslněji využít přilehlý pozemek. Autor návrhu, kterým je pražský architekt Pavel Hnilička, se tak snaží vrátit tradiční způsob umístění domů, který charakterizoval české vesnice po staletí.

Újezd nad Lesy (Městská část Praha 21) patří mezi trvale žádané rezidenční lokality. Nabízí totiž přesně to, po čem je dnes obrovská poptávka. Jedná se o kombinaci vynikajícího dopravního spojení do centra Prahy a zároveň bezprostřední blízkosti přírody ideální k relaxaci i sportu. Místo kromě toho nabízí vynikající občanskou vybavenost, která je pro pohodlný život zcela zásadní. Ve vzdálenosti pár minut od vznikajícího projektu se nachází supermarket, pošta, základní škola i několik mateřských škol. Tato městská část se může chlubit i těsnou blízkostí Klánovického lesa, který je největší přírodní rezervací v Praze.

Celý projekt tvoří celkem 16 nízkoenergetických rodinných domů se sedlovou střechou s dispozicí 5+kk, o dvou nadzemních podlažích, s venkovní terasou, krytým parkovacím stáním a rozlehlou zahradou. V nabídce jsou tři typy domů s obytnou plochou od 98 do 143 m2. Všechny domy mají moderní design, vysoký standard vybavení a jsou zároveň energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Nabízí také vytápění technologií tepelného čerpadla nebo plynem. Domy A a B jsou navíc vybaveny podlahovým vytápěním. S ohledem na aktuální téma nedostatku vodních zdrojů byla také u každého domu vybudována retenční nádrž na dešťovou vodu. V případě zájmu ze strany klienta lze dům osadit solárními panely či zajistit dobíjecí stanici pro elektromobil. Bydlení pod lípou tak bude první realizací tohoto druhu v České republice – tedy i jistým unikátem, který se jistě stane vzorem pro další stavebníky.Tisková zpráva, kráceno  

Domy pod lípou pohledem autora
Bydlení ve vlastním samostatném rodinném domě se zahradou je snem většiny populace, nejvyšším ideálem, kterého není snadné dosáhnout. Obzvlášť tehdy, když se plochy pro rodinné domy neúměrně zvětšují a chybí plánování. Průměrná zástavba rodinných domů totiž přináší mnohé komplikace svojí plošnou náročností. Mnohde dochází k zabírání krajiny, sociální segregaci, rostou nároky na dopravní a technickou infrastrukturu. Pro mne osobně je podstatná otázka, jak nabídnout kvalitu bydlení v samostatném rodinném domě, a přitom šetřit půdou. A právě projekt Domy pod Lípou názorně ukazuje, jak lze postupovat. Tématem sub-urbánní výstavby jsem se zabýval v knize Sídelní kaše (2005) a v dalších teoretických pracích a vždy mne svým způsobem fascinoval tradiční způsob zástavby našich vesnic, který je velmi úsporný, a navíc nabízí prostorově krásná veřejná prostranství. Je jasné, že samotnou dispozici s jednou síní a chlévy dnes nikdo nepotřebuje, ale samotné uspořádání pozemků a domů je nesmírně inspirativní a využitelné pro soudobou společnost. Různé způsoby jsme zkoušeli na několika projektech, které zatím zůstali jen na papíře. Bydlení Pod lípou bude první realizací tohoto druhu u nás, a tedy i jistým unikátem, který jistě bude vzorem pro další stavebníky.

Co je tedy podstatné? Je to rohové zastavění pozemku, které umožní daleko lépe využít vlastní zahradu, a proto je možné pozemek podstatně zmenšit, aniž by se ubíralo na kvalitě bydlení. Naopak samotná zahrada touto formou získá svoji důležitou intimitu a uzavřenost, protože si sousedé nekoukají z oken do oken, jak tomu běžně bývá. Rohovým zastavěním pozemku se dále jasněji vymezí sdílený veřejný prostor a vzniká tak náves. V našem případě navíc dotvarovaná jemnou křivkou a podpořená lípami nad travnatým prostranstvím. Celkově je možné tímto způsobem vytvářet větší kompaktní celky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Projekt bydlení Pod lípou navíc vzniká na bývalém brownfieldu v rámci zastavěného území městské části, která je dostupná vlakem za 20 minut do centra Prahy.
Autorská zprávaIng. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur
Praha, 6. 11. 2020


Foto Tomáš Slavík

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Inspirace autora Olešnou je zcela zřejmá. Rozdíl je v tom že náves v Olešné je průjezdná, takže tam skutečně k žádné segregaci dojít nemůže. V tomto návrhu stačí jen osadit závoru.
    Osazení domu do rohu parcely je věc, kterou celostátní vyhláška o umísťování staveb neumožňuje. Pokud Pražské stavební předpisy ano, tak tiše závidím.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Zajímavé urbanistické řešení.Dispoziční řešení je na průměru, ale objemové a vzhledové řešení je úplně pod průměrem architektonického citu i absolventa průmyslovky. Stále se opakující a stále se opakující je strašné, nevtipné a chudé !!!!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*