24-25-26 FABRIKA

Multifunkční centrum navazující na stávající koncept Baťova rastru a architekturu okolních průmyslových staveb východní části areálu Baťovy továrny ve Zlíně. Autorem projektu je ateliér CMC architekti, vedený architekty Vítem Máslem a Davidem Chisholmem (doplněno Stavbaweb).Fabrika ve zlínském průmyslovém areálu by mohla stát do čtyř let

(ČTK) – Multifunkční objekt Fabrika v bývalém baťovském průmyslovém areálu v centru Zlína by se mohl začít stavět na přelomu let 2015 a 2016. Hotový by pak měl být do dvou let. Společnost Cream Real Estate ho postaví na místě továrních budov 24, 25 a 26, dvě z nich již na konci loňského roku začala demolovat. Projekt si vyžádá asi 100 milionů euro, tedy asi 2,8 miliardy korun, řekl ve Zlíně novinářům jednatel společnosti Cream Martin Jarolím.

Asi 60 procent Fabriky zaberou obchodní prostory, zbytek bude využit pro kanceláře, byty, parkování, část bude sloužit také zlínské univerzitě. Pronajímatelná plocha objektu bude přes 50.000 metrů čtverečních. "Půjde o poslední velkou investici ve východní části areálu," uvedl Jarolím. V sousedství Fabriky, na místě stávajícího vlakového nádraží, by měl vzniknout nový dopravní terminál.

Demolici starých továrních objektů někteří lidé kritizovali, přikláněli se k celkové rekonstrukci. Podle Jarolíma byl však byly budovy již v havarijním stavu.

Bourání objektu 24 a 26 by mělo být hotové na konci ledna, budova 25 by se měla zlikvidovat na jaře. Uvolněnou a vyčištěnou plochu chce Cream využít jako provizorní parkovací plochy, vzniknout by tam mělo sto parkovacích míst.Vzhledem k velikosti projektu a jeho využití se předpokládá zvýšení dopravního zatížení této části areálu, podle Jarolíma proto bude nezbytná rekonstrukce komunikací, z nichž některé jsou ve špatném stavu, a také úprava některých křižovatek.

Cream je v rámci baťovského areálu významnou společností, vlastní zhruba polovinu nemovitostí, do areálu již investoval více než půl miliardy korun. Loni dokončil rekonstrukci budovy 32, která nyní slouží jako sídlo pošty, jsou v ní i obchody, kanceláře a loftové byty.

Průmyslový areál v centru krajského města má rozlohu asi 65 hektarů, ve východní části je například sídlo krajského a finančního úřadu či krajské ředitelství policie. Loni zde byla dokončena stavba Baťova institutu, který vznikl rekonstrukcí budov 14 a 15. Na konci roku zde začala jezdit nová linka MHD. Západní část areálu slouží výrobě a logistice.

24-25-26 FABRIKA 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*