30 let svobody. Rozhovory o společnosti a architektuře

Součástí oslav, které se budou konat v pondělí 11. listopadu od 17.00 hodin, bude udílení medailí, křest knihy „30 let svobody. Rozhovory o společnosti a architektuře“ a moderovaná debata o stavu architektury před rokem 1989 a změnách, které nastaly po něm. Účast na akci přislíbili významní čeští architekti spjatí s fakultou.

„Třicáté výročí je příležitostí ke zdůraznění hodnot, pro které se tehdy demonstrovalo i ke zhodnocení polistopadové cesty české společnosti a architektury,“ říká proděkan pro vnější vztahy Fakulty architektury ČVUT Jan Jakub Tesař. Stejně jako před pěti a deseti lety, i tentokrát fakulta pořádá k výročí sametové revoluce veřejnou debatu. Letos navíc myšlenky, názory a vzpomínky architektů několika generací vydává knižně.

V knize rozhovorů vydané FA ČVUT a nakladatelstvím KANT odpovídají na otázky Petra Volfa a Jiřího Horského architekti Mirko Baum, Tomáš Hradečný, Ladislav Lábus, Miroslav Masák, Michaela Mrázová, Tomáš Šenberger a Zdeněk Zavřel. Jedná se o unikátní svědectví, která čteme jako jeden velký dramatický příběh. Kniha obsahuje také eseje od Oldřicha Ševčíka a Vladimíra Šlapety, v nichž se tito renomovaní autoři – každý ze svého úhlu pohledu – zamýšlejí nad odkazem Listopadu pro současnost. Kniha vychází v česko-anglické verzi a bude možné ji zakoupit v obchodní síti.

„Publikace přináší působivé, sugestivní svědectví generace architektů spjatých s Listopadem 1989, může se stát i výzvou k netriviálnímu přemýšlení o podstatném: o nesvobodě před Listopadem 1989, o technické zaostalosti stavebnictví v době „reálného socialismu“, o dobovém kontextu, o proměně hodnot, životních a profesních podmínek, o otevření perspektiv po Listopadu 1989,“ shrnuje v úvodním eseji historik a teoretik architektury Oldřich Ševčík.

Po křestu knihy v atriu fakulty bude následovat veřejná debata. Svou účast přislíbilo téměř třicet významných českých architektek a architektů v čele s děkanem fakulty Ladislavem Lábusem. Dorazí někdejší poradce prezidenta Václava Havla architekt Miroslav Masák, Mirko Baum nebo známý popularizátor československé poválečné architektury a raper Vladimir 518. Z debatérů, kteří v současné době působí na Fakultě architektury, to budou Tomáš Hradečný, David Tichý nebo Ondřej Beneš. Chybět nebudou ani zástupci studentů, jako např. Vojtěch Rudorfer, náčelník fakultního Spolku posluchačů architektury. Moderuje Adam Gebrian.

Akcí chce fakulta zprostředkovat současným studentům, kteří se narodili až po roce 1989, tehdejší dobu a stav architektury a společnosti. Právě generační zkušenost a dialog mezi generacemi produkují vztahy, na nichž vyrůstají, stojí a padají výsledky demokracie.

Vstup na akci je volný. Akce se koná v atriu Fakulty architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.
 

O knize:
30 let svobody/30 Years of Freedom: Rozhovory o architektuře a společnosti, Volf, Petr (ed.), vydala Fakulta architektury ČVUT a nakladatelství Karel Kerlický – KANT, 2019


Program oslav 30. výročí sametové revoluce na FA ČVUT
17.00–17.45  Komentovaná prohlídka fotografické výstavy
k listopadovým událostem, Galerie Fakulty stavební ČVUT
17.30–18.00  Slavnostní odhalení sochy dle skic Johna Hejduka
18.00–18.45  Slavnostní zahájení večera ve dvoraně Fakulty architektury ČVUT
křest knihy 30 let svobody, udílení medailí FA ČVUT
18.45–19.00  Prokop Tomášek – kytarové sólo
19.00–21.00   Moderovaná debata s významnými českými architekty k listopadovým, moderuje Adam Gebrian

tisková zpráva FA ČVUT

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*