60 umělců, 23 kurátorů, 1 téma: Štěstí — výstava současného umění; videoprojekce a večer věnovaný Jánu Mančuškovi

Praha, 11. října – Štěstí hledejte na Národní 36!“ – to bude platit od 15. do 22. října, kdy se v nevyužívané budově bývalého ÚLUVu (Ústředí lidové umělecké tvorby) zabydlí mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Hlavním lákadlem v rámci projektu Místa činu, jehož cílem je oživovat zanedbané, ohrožené, ale jinak zajímavé prostory, se stane rozsáhlá výstava současného českého umění nazvaná Štěstí.

Připravuje ji dvacet tři předních tuzemských kurátorů a šedesát umělců, kteří přinesou ve dvou patrech své vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě. „Oslovení umělci nepracují pouze s daným tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu,“ říká Denisa Václavová, dramaturgyně programu. Od soboty ožije objekt ÚLUVu, který byl roku 1936 architektem Oldřichem Starým koncipován původně jako galerijní a reprezentační prostor, dalšími akcemi: videoartem, instalacemi, divadelními představeními, symposii, přednáškami o architektuře, komentovanými procházkami, DJs party a nebude chybět umělecký bar a knihkupectví s uměleckými knihami. „Z bohatého programu bychom chtěli vyzvednout večer věnovaný nedávno zesnulému Jánu Mančuškovi, jednomu z nejvýznamnějších českých vizuálních umělců,“ doplňuje Denisa Václavová.
„Objekt bývalého ÚLUVu je stále vhodný i přes svůj chátrající stav k uspořádání výstavy, jeho místnosti, chodby a sály jsou skvělou galerií. Prostor již známe, ale zároveň máme možnost si v něm vyzkoušet nové věci,“ vysvětluje Denisa Václavová. Návštěvníci tak budou moci v jeho prostorách dále zažít premiéry nových představení Jiřího Adámka a NANOHACH, večer o zlínské architektuře na téma „Zlín sobě“, večer lechtivého videoartu na hranici vkusu z archivu Vědecko-výzkumného pracoviště AVU, čtyři sympózia pro umělce a kulturní manažery ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem nebo přednáška Václava Cílka o návštěvě Araratu. Speciální program pro ÚLUV připravuje například časopis Fotograf, platforma ArtMap a čtrnáctideník A2 (na téma záchrana ohrožených a opuštěných budov). Festival v ÚLUVu zakončí koncert formace Požoň sentimentál, která hraje novou hudbu. Z ÚLUVu také budou vyrážet komentované exkurze na Barrandov. Jako svoji základnu si ÚLUV zvolil také německý soubor Invisible Playground s projektem městských her Field Office (Zpravodajská buňka), který nabídne všem zájemcům možnost zahrát si bojovku v historickém centru Prahy a prožít tak nevšedně místa, kterými se normálně bez zájmu prochází.


Výstava ŠTĚSTÍ – kurátor: umělci:projekty:
David Kořínek: David Možný
Miloš Vojtěchovský: Veronika Resslová, Vladimír Turner, Portrét prokuristy M.P.
Terezie Nekvindová: David Kopecký, Michal Škoda
Dušan Záhoranský: Marek Meduna
Lenka Vítková: rtf
Sodja Lotker: Ivan Zupanc
Jan Freiberg: Michal Kalhous, Martin Horák, Jan Turner
Markéta Stará: Petra Herotová, Vikenti Komitski
František Kowolowski: František Lozinski o.p.s., Pavla Malinová, Kamila Rýparová
Markéta Vinglerová: Darina Alsterová
Filip Polanský: Pavel Švec
Pavel Karous: Helena Sequens, Adam Stanko
Ondřej Horák: Nejšťastnější místo na světě
Jiří Zemánek: Zuzana Füsterová
Jan Pfeiffer + Karina Kottová: Alexandr Puškin, David Hřivňacký, Tomáš Moravec, Daniela Dostálková
Matyáš Chochola: Emmeline de Mooij, Andula Hulačová, Josef Bolf, Jan Jaroslav Sterec,
Jana Kochánková, Michal Mánek, Matěj Smrkovský
Vjera Borozan: Erik Binder
Kateřina Fojtíková: Štěstí
Mariana Serranová: Ladislav Vondrák
Gabriela Kotíková: Alžběta Skálová, František Antonín Skála
Jiří Ptáček: Budoucnost – co je třeba udělat
Martin Mazanec: Tomáš Moravec, Matěj Al Ali

Více informací na www.ctyridny.cz.

Související článek: Festval 4+4 dny v pohybu 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*