Aaltova příroda

AALTOVA PŘÍRODA
/ Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století

Brněnská repríza výstavy připravené Kabinetem architektury v Ostravě ve spolupráci s  Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta Alvara Alto, u něhož se ve 30.letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.  

Alvar Aalto byl finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu – nábytku, skla či šperků.

Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici, které zcela podlehl. Ačkoli sám Japonsko nikdy nenavštívil, jeho sbírka knih o japonském umění a architektuře jsou důkazem jeho zájmu a hlubokých teoretických znalostí.

Aalto inspirován myšlenkami a ideály tradiční japonské architektury hledal v době standardizace návrat k přírodě, člověku. Humanizace moderní architektury, individualismus, či kvalitní řemeslné zpracování, jsou ideály, jež se spojeny s finskou tradicí propisují do jeho staveb z 30.let. Tato epizoda bezesporu významně ovlivnila tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových tvůrců moderní architektury a umění 20. století.

Výstava představuje Aaltovy projekty 30. let, u nichž je japonský vliv nejsignifikantnější a také důležitá díla z 20.let.

„Jejím cílem je podtrhnout významné změny a vývoj Aaltovy filozofie v přístupu k architektuře a designu. Předvádí rovněž vybrané obrázky z Aaltových studií japonské architektury a klíčové dokumenty dokládající jeho vnímání finské lidové architektury s poukazem na analogii mezi Aaltovým pohledem a jeho prezentací lidové stavitelské tradice v Japonsku a Finsku. Dvě nejvýznamnější ukázky syntézy přejatých myšlenek a vzorů představuje Aaltův návrh vlastního domu a studia Munkkiniemi (1936) a vila Mairea (1939).“
(Kabinet architektury Ostrava)

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy AALTOVA PŘÍRODA v úterý 11. července 2017 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

Výstava vznikla v rámci  mezinárodního festivalu architektury, designu a umění  Archikultura 2017 pořádaném ostravským Kabinetem architektury.
kurátoři a producenti výstavy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec / Kabinet architektury
Výstava vznikla za podpory hlavního partnera Galerie Architektury Brno: ALUPROF  /  www.aluprof.eu

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá do 13. srpna 2017. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Více informací na stránkách Kabinetu architektury najdete ZDE.
FB událost výstavy

tisková zpráva

Související články:
Aaltova příroda (7. 4. 2017) Výstava v Kabinetu architektury Ostrava od 12. dubna 2017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*