Abertamy opraví náměstí, ozdobí ho bronzový reliéf Krušných hor

Podstatná část největší investiční akce v novodobé historii tohoto krušnohorského střediska je hrazena z Evropské unie.


Abertamy (Karlovarsko) 5. března (ČTK) – Abertamy letos čeká rekonstrukce celého středu obce včetně některých přilehlých ulic za přibližně 53 milionů korun. Podstatná část největší investiční akce v novodobé historii tohoto krušnohorského střediska je hrazena z Evropské unie. Opravenému náměstí pak bude vévodit velký bronzový reliéf Krušných hor. ČTK to dnes řekl starosta Zdeněk Lakatoš.

Obnova centrální části Abertam začala vloni na podzim přeložkami některých inženýrských sítí, náklady se pohybovaly kolem pěti milionů korun. Na letošek je připravena závěrečná fáze projektu, který pokryjí dotace z 92,5 procenta. Náměstí bude nově vydlážděno a vrátí se na něj původní kašna i historický sloup Nejsvětější trojice. „Vyrostou zde i nové autobusové zastávky a v jedné z nich vznikne infocentrum,“ uvedl starosta.

V horní, odpočinkové části náměstí, bude umístěn reliéf centrálního Krušnohoří. Má kruhový tvar o průměru 2,5 metru a jeho autorem je akademický sochař Pavel Knapek z Ostrova. Jakási bronzová mapa zachycuje krajinu od Nejdku po Stráž nad Ohří včetně části sousedního Německa. „Po obvodu reliéfu budou názvy jednotlivých kopců a řek. A to vždy ve směru, kde skutečně jsou,“ konstatoval Lakatoš.

Veškeré práce na obnově centra Abertam mají být hotové zhruba do listopadu. Rekonstrukce čeká i hlavní silnici, jež náměstím prochází. Podle Lakatoše si Abertamy tak rozsáhlou investici zasloužily. Obec se chce mnohem intenzivněji orientovat na turistiku a cestovní ruch. „To, jak obec vypadá, je proto velmi důležité. Navíc připravujeme řadu dalších projektů, které chceme návštěvníkům centrálního Krušnohoří nabídnout,“ dodal Lakatoš.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*