Achioté

Jedná se o vůbec první “rammed earth” realizaci na území Kostariky. Jílovitou půdu z výkopů stavby jsme kompletně využili pro stavbu všech obvodových stěn.

Na pozemku o rozloze 11 000 m2 ve výšce 300 m nad mořem jsem v kopci zarostlém džunglí nedaleko Uvity navrhla 2 menší vily, které částečně levitují nad příkrým jižním svahem. Obě vily jsou určeny ke krátkodobým rekreačním pronájmům. Zastavěná plocha každé z nich je 90 m2.

Mým záměrem bylo navrhnou udržitelné domy s biofilními interiéry, které budou sofistikovaně promyšlené a zároveň bude jejich tvarování silně minimalistické a čisté. Žádný zbytečný prvek navíc, ale také nic, co by chybělo. Architektura vil je záměrně svými štíhlými a ostrými linkami v kontrastu s bujnou tropickou vegetací, ale zvolené materiály a barevnost naopak s okolím dokonale splývají.
 
Obě vily jsou po architektonické stránce stejné. Totožné jsou i materiály, dispoziční řešení, nebo orientace vůči světovým stranám. Liší se ale v interiéru a to především svým barevným konceptem, který se propisuje částečně i do exteriérů.

Architektonický návrh vychází z genia loci, orientace stavební parcely vůči nekonečnému výhledu na Pacifický oceán a z morfologie terénu. Barevný koncept interiérů reaguje na energie, které byly vnímány v místech vil ještě před jejich stavbou. Přestože jsou vily od sebe vzdáleny pouhých 12 m, v každé jsou zřetelné jiné vibrace, které jsem nechala propsat do interiérů.

Jaspis vila (světlá) je odrazem JINové energie. Je propojená s oceánem a s nebem, nejen vizuálně, ale také svými vibracemi. Barevným konceptem v pískových odstínech reaguji na toto propojení. Nefrit villa (tmavá) je odrazem energií JANGových. Ve vile Nefrit je cítit spojení se Zemí a s džunglí. I zde je zvolený barevný koncept reakcí na tyto energie a červeno-terakotová barva betonové podlahové desky propouští odstín místní půdy až do interiéru domu.

Od příjezdu jsou obě vily velmi nenápadné, působí skromně. Z bočních stran jsou lemované nově vysázenými tropickými rostlinami. Jakmile ale projdete skrz vilu, dál směrem k levitujícím terasám, už po pár krocích se začíná otevírat výhled na oceán a ocitnete se ve velkorysém prostoru hlavní ložnice s navazujícími terasami a přilehlým infinity ochlazovacím bazénkem. Jako byste se lusknutím prstu najednou ocitli v jiné vile, než do které jste vstoupili.

Extrémní důraz jsem kladla na všechny stavebně-architektonické detaily a jejich vzájemné návaznosti. Surové pohledové materiály hliněných stěn a betonu doplňují přiznané ocelové HEB profily, kterými je podepřena betonová monolitická stropní deska. Průvlaky a věnec domu se propisují až v horním líci střechy, která je lemována dvojicí ocelových “U” profilů. Ty zároveň plní funkci atiky.

Všechny fasády orientované k nekonečnému výhledu na oceán jsou navržené z bezrámových skel. Profily posuvných i pevných části prosklených fasád jsou zapuštěné do drážek v betonové desce stropu. Stejně tak je řešeno osazení interiérových osvětlovacích lišt a na ně navazující lišta pro moskytiéru a závěsy kolem postele.

Betonové desky podlah jsou opatřeny protiskluzovou strukturovanou cementovou stěrkou, která je v každé vile jinak probarvená. Zbylé interiérové stěny včetně betonového, na míru navrženého pevného nábytku, jsou také v povrchu cementových stěrek, zde už ale v hladké matné úpravě.

Materiály jsem zvolila co nejodolnější s ohledem na kostarické klima a vysokou vlhkost. K realizaci hliněných “rammed earth” stěn jsem přizvala zkušeného specialistu až z Brazílie, majitele firmy Terra Compacta, protože v Kostarice s touto stavební metodou doposud nikdo neměl žádné zkušenosti. Daniel Mantovani z Terra Compacta vyškolil několik místních řemeslníků a společně si mohou připsat své prvenství za realizaci rammed earth architektury na území Kostariky.

Minimalistická architektura se propisuje také do interiérů, kde nejsou žádné dveře vyjma velkoformátového posuvného panelu v části sprchy a toalety. Ten plní zároveň funkci věšákové stěny s velkým zrcadlem. Zařízení a vybavení interiérů bylo z velké části navrženo a vyrobeno na míru. Kuchyňská linka, umyvadlo, police, soliterní noční stolky nebo lavička jsou vylité z betonu.

Inspirací pro některé betonové solitéry mi byla tvorba designérského belgického studia Bram Vanderbeke, jejichž práci mám nesmírně ráda. Zbylý nábytek, svítidla, doplňky a umění byly pečlivě vybírány s ohledem na originalitu, často přímo od designérů napříč všemi kontinenty.

Materiály
Hlína – obvodové stěny
Beton – podlaha, interiérové stěny, stop, bazén, nábytek dle autorského návrhu (kuchyňská linka, blok s umyvadlem a police, noční stolky, outdoor lavička (vše dle autorského návrhu)
Surová ocel / HEB ocelové nosníky – sloupy a obruba/atika střechy
Cementová stěrka Ecobeton Italy – barevné povrchy (podlaha a stěny, stěrkovaný atyp nábytek)
PlyRock (cementovláknitá deska) – posuvný interiérový panel (sprchový kout/wc) a jídelní stůl (vše dle autorského návrhu)
Sklo – části fasád
Teak masiv – postele dle autorského návrhu
100% len – veškeré textilie (lůžkoviny, závěsy, moskytiéry)

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Studio: Formafatal
Autor: Ing. arch. Dagmar Štěpánová
Umístění projektu: Playa Hermosa, OSA
Uvita – Bahia Ballena, Puntarenas
Země projektu: Kostarika
Rok projektu: 2019-2020
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 190 m² / 95 m2 – 1 vila
Hrubá podlahová plocha: 180 m² / 90 m2 – 1 vila
Užitná plocha: 180 m² / 90m2 – 1 vila
Plocha pozemku: 11 000 m²
Klient: Ing. arch. Dagmar Štěpánová a Ing. arch. Karel Vančura
Spolupráce:
Hliněné stěny “rammed earth”: Terra Compacta (Daniel Mantovani)
Statika: Ing. Ch. Vargas (lokální inženýr)
Zahrada: Ing. arch. Dagmar Štěpánová
Realizace stavby: vedení stavby Willy Jeferson Céspedes Vargas + místní řemeslníci
Realizace stěrkovaných povrchů: Different Design (Pavel Trousil)
Grafický design: Zuzana Vemeová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*