Administrativní budova Partizánske

Pro firemní sídlo společnosti, jejíž činností je zpracování dřeva a výroba palivového dřeva, byl výběr materiálu stavby jednoznačný. Dřevo je integrální součástí firemní identity. Návrh sídla této firmy proto pracuje se dřevem v různých podobách v interiéru i exteriéru. Administrativní budova se měla stát především zdravým a atraktivním pracovním prostředím.
 
Řešení stavby na rovinatém pozemku vycházelo z požadavků a potřeb investora. V přízemí jsou pracoviště většiny zaměstnanců a kuchyňka propojená s terasou. V patře se nachází zasedací místnost, kancelář vedení, archiv a malá místnost s terasou, která slouží k ubytování vedení v případě potřeby. Hygienické a technické zázemí budovy jsme umístili při zadní fasádě. Přes obě podlaží prochází stěna z pohledového betonu, která má nosnou i akumulační funkci. Zároveň je také prezentační plochou hlavního výrobního produktu firmy – palivového dřeva, které je tu umístěno v gabionových koších. Centrálním bodem budovy jsou kamna umístěná v jejím středu, což je další odkaz k zaměření firmy.

Hlavním konstrukčním materiálem je kombinace liniových konstrukčních prvků a lepených dřevěných panelů Novatop, které tvoří v interiérech pohledovou plochu. Součástí nosné konstrukce je i betonová stěna ve středu dispozice. Na fasádě je obklad z lamel červeného smrku a prosklené plochy.
 
Zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo. Exteriérové stínění prosklených ploch chrání budovu před přehříváním. Zároveň se pro letní měsíce počítá s dochlazováním kanálovou klimatizací. Většina technologií budovy je umístěna na střeše, která je porostlá extenzivní zelení.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera


Dodavatel: DAK, s.r.o., Domesi Slovensko, s.r.o.
Užitná plocha: 260 m2
Zastavěná plocha: 156,9 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*