Administrativní budova Rigaku

(ČTK) – V Dolních Břežanech u Prahy bylo dne 24. května 2018 otevřeno administrativně technologické centrum, které vybudovalo pražské arcibiskupství pro japonskou firmu Rigaku. Výstavba začala loni v únoru a vyžádala si zhruba 48 milionů korun bez DPH, řekl ČTK vedoucí investičního odboru arcibiskupství Vladimír Tylš.

Třípodlažní budovu postavenou na ploše 1260 metrů čtverečních požehnal kardinál Dominik Duka, který výstavbu centra označil za projekt budoucnosti. „Je to živý příklad toho, jak může dojít k onomu setkání církve se společností, duchovního světa se světem, který má materiální podobu. Je to skutečně setkání Boha s člověkem,“ uvedl arcibiskup.

Centrum zůstane v majetku arcibiskupství a bude dlouhodobě pronajímáno. Česká pobočka firmy Rigaku Innovative Technologies Europe bude využívat zhruba 70 procent plochy a pro zbytek arcibiskupství hledá nájemce.

Japonská firma se zaměřuje na spolupráci s výzkumnými organizacemi a na kosmický průmysl. Je jedním z českých dodavatelů Evropské kosmické agentury (ESA), vyvíjí zejména optické a zobrazovací přístroje. V minulosti se podílela na konstrukci první české nanodružice VZLUSAT-1, která loni v červnu vynesla na oběžnou dráhu několik přístrojů. Byl mezi nimi i rentgenový optický systém firmy Rigaku. Nyní tato firma sídlí v Česku v pražské Novodvorské ulici. Projektová manažerka Veronika Maršíková ČTK řekla, že v Praze zatím zůstane chemická laboratoř a kancelář.

V Dolních Břežanech jsou také dvě velká laserová centra, HiLASE a Eli Beamlines. Obě spadají pod Fyzikální ústav Akademie věd ČR, se kterým Rigaku spolupracuje na vývoji tříbarevného zdroje rentgenového záření. Na tento projekt za 30 milionů korun získala firma dotaci pokrývající přes 60 procent nákladů z ministerstva průmyslu a obchodu.

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN) uvedl, že za posledních 15 let obec prošla celkovou proměnou, která by bez spolupráce s arcibiskupstvím nebyla možná. Vzniklo díky tomu nové náměstí a byla vybudována laserová centra. Poblíž budovy pro Rigaku stojí zámek, který také patří pražskému arcibiskupství a který se rekonstruuje na hotel.

Doplněno Stavbaweb:
Nové administrativně-technologické centrum japonské technologické firmy Rigaku vyrostla mezi Olivovým pivovarem a centrem HiLASE.
Objekt navrhl architekt Tomáš Pína, dodavatelem stavby pak firma Starkom z Jihlavy. Firma Rigaku by v objektu měla začít fungovat do letošních prázdnin.
(zdroj: cirkev.cz)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*