Admiralita – pamětihodnost Londýna – je na prodej

Londýn 12. prosince (ČTK) – Jedna z monumentálních londýnských památek – Admiralita – je na prodej. Případný kupec, který za ni bude muset zaplatit 75 milionů liber (2,26 miliardy korun), by ji mohl proměnit v hotel, soudí list The Daily Mirror. Poslední slovo o osudu objektu ale bude mít vláda.

Admiralita - foto: Michal Pilař Admiralita - foto: Michal Pilař

Cena v hotelu na noc by se pravděpodobně vyšplhala na 5000 liber za noc (přes 150.000 korun). Developer by však zejména nejdřív musel dokázat, že do budovy nemohou proniknout teroristi. Oblouková budova Admirality má totiž velmi citlivou polohu vzhledem k výhledu na Buckinghamský palác a Trafalgarské náměstí. Pod okny pokojů, které dříve obývali admirálové či vládní úředníci, také procházejí členové královské rodiny nebo ministři během slavnostních průvodů.

Osmipatrový dům, který je výjimečný svojí polohou, je používán jako sídlo vládních kanceláří, ale přestává být vyhovující pro moderní způsoby práce. Kromě hotelu by se z něj mohla stát restaurace, galerie, muzeum nebo luxusní byty.

Potenciální kupci musejí podat přihlášku do konce ledna, a to včetně plánu zajištění budovy proti útoku a ochrany. Podle oficiálních informací vlády je cílem vybrat takového uchazeče, který nejlépe zhodnotí cenu budovy a bude respektovat její historii.

Stavba Admirality byla iniciována za krále Edvarda VII. jako památník na počet jeho matky, královny Viktorie. Objekt navrhl architekt Aston Webb. Stavba, která byla dokončena v roce 1912, tvoří vstup na třídu The Mall a na Trafalgarské náměstí. Většinou byla používána jako rezidence prvního admirála a vedoucí představitele královského námořnictva.

Prodej budovy je součástí plánu vládních úspor, v rámci nichž opustili úředníci od května 2010 již 36 nemovitostí v centrálním Londýně a ušetřilo se tak přes 90 milionů liber.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*