AFP: Bývalá Goebbelsova vila je pro Berlín zátěží

(ČTK/AFP) – Bývalá vila ministra propagandy třetí říše Josepha Goebbelse je zátěží pro jejího majitele, kterým je město Berlín. To ji odmítá prodat ze strachu, aby nemovitost nepadla do nepravých rukou. Chmurná minulost tohoto místa uvádí do rozpaků berlínský fond nemovitostí, který spravuje všechny budovy náležející městu a který si chce ponechat kontrolu nad vilou tak, že by ji dlouhodobě pronajal.

„Skutečně se obávám, aby se vila nestala poutním místem pro nacisty. Myslím, že toto riziko bychom podstupovat neměli,“ zdůrazňuje generální ředitelka fondu nemovitostí Birgit Möhringová.

Rozlehlá rezidence, ztracená uprostřed lesů v Braniborsku, leží na břehu jezera Bogensee. Nacistický pohlavár ji používal jako své venkovské sídlo, místo, kam se vždy uchýlil před shonem velkoměsta. Berlín je odsud jen 40 kilometrů, říká Christian Breitkreutz z fondu nemovitostí.

Ministrovi nabídlo v roce 1936 pozemek a původní malý dům město. Goebbelse místo nadchlo a dal tam postavit rozlehlou vilu, kterou finančně podpořila filmová společnost UFA, jejímž byl absolutním vládcem. Luxusní sídlo ve tvaru U mělo soukromý kinosál a prostorné pokoje s výhledem na jezero. Goebbels tam přijímal filmové hvězdy, významné osobnosti a milenky (včetně Lídy Baarové-pozn. ČTK).

Veliká okna, táflování a mramorové obložení, stejně jako koupelna a to, co mělo být knihovnou, zůstaly ve svém původním stavu, říká Roberto Müller, který tam od roku 1984 působí jako hlídač. Vila se však nepoužívá, takže své začíná vykonávat vlhkost a zima.

Berlínský fond nemovitostí se v posledních letech několikrát pokoušel budovu prodat. Poslední pokus, v podobě konkurzu, skončil nezdarem loni v prosinci. Nikdo se totiž nepřihlásil.

Goebbelsova vila je tím spíše nepohodlným majetkem, že není možné tento pozůstatek neslavné německé historie využít novým způsobem: úřady bývalé NDR tam po válce daly postavit rozsáhlý komplex. Budovy postavené ve stalinském stylu z počátku 50. let poskytovaly prostory vzdělávacímu středisku kádrů mládežnické organizace východoněmeckých komunistů Svobodné německé mládeže (FDJ). Pobývali tam i mládežníci z bratrských stran Vietnamu, Kuby, Afriky a Evropy.

Čtyři hlavní budovy postavené po válce měly pokoje, konferenční sály a reprezentativní místnosti o celkové rozloze asi 1400 metrů čtverečních. To vše nyní podléhá nevyhnutelné zkáze.

„Dnes tady nefunguje topení a neteče voda, poškozeny jsou fasády a střechy a také uvnitř by toho bylo potřeba hodně opravit,“
říká Möhringová a připomíná, že by náklady byly obrovské. Zároveň se však domnívá, že tato přízračná vesnice, která se jen zřídka využívá k natáčení filmů, může mít budoucnost.

„Dnes nás zajímá jen to, aby někdo přišel s inteligentní koncepcí, aby se ujal správy nebo pronájmu těchto míst, která jsou plná historie,
“ citovala ji agentura AFP. Jako příklad Möhringová uvádí vzdělávací centrum nebo hotelovou strukturu.

Zbývá problém Goebbelsovy vily, která byla spolu se čtyřmi hlavními budovami komunistické univerzity prohlášena za historickou památku. Möhringová by si přála, aby byl tento status odvolán. „Hájím důležitost toho, abychom stále cítili přítomnost dějin. Ale musíme se podle mého názoru ptát, zda je správné ponechávat některým stavbám status historické památky,“ vysvětluje.

Kdyby byla tato ochrana nad vilou zrušena, připravila by jí Möhringová radikální osud: nechala by ji zbourat.
zdroj foto: Bogensee



Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tohle je ten správný areál, kde by se migranti a žadatelé o azyl měli učit historii evropské demokracie. Před vyřízením dokladů nebo vypovězením, v hlídaném uzavřeném areálu. A neonacisti by se k vile nedostali. Dvě mouchy jednou ranou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*