Alsion

Jedním ze šesti posledních projektů představovaných portálem Archi-Europe je Alsion, centrum pro výzkum a kulturu v Dánsku od architekta Kima Herfortha Nielsena (3XN). Součástí komplexu Alsion, vystavěného na místě bývalého železničního depa, je Universita Jižního Dánska, soukromý vědecký park, koncertní síň a také kancelář prodeje jízdenek dánských železnic. Alsion získal cenu RIBA pro evropskou architekturu za rok 2007.

Hlavním konceptem je řada nebo „hřeben“ křídel propojených atrii. Tato hřebínková struktura rozbíjí stavební hmotu na řadu rytmických rázů, takže domy, v měřítku a principu individuální, jsou svým schématem podobné ostatním budovám orientovaným do zálivu. Tato struktura navíc dovoluje přidávat další domy, pokud by to bylo zapotřebí. Třeba koncertní sál byl přidán k univerzitnímu komplexu až ve fázi projektování. Objemy budov s krátkými štítovými zakončeními se střídají s atriovými celky kvůli transparentnosti a aby se dovnitř dostalo dostatečné množství světla. A tak navzdory své velikosti se budova dobře slučuje se svým maloměstským okolím.

Soudržnost a variabilita interiéru je promyšlená. Stejně jako některé další institucionální a kancelářské budovy od 3XN základní myšlenkou je vytvořit zejména skvělé podmínky pro neformální setkání, interakci a sdílení vědomostí. Hlavní část přízemí je vyhrazena funkcím, které poslouží setkání badatelů, podnikatelů a studentů jak ve formálním profesionálmím kontextu, tak v náhodných neformálních setkáních v univerzitní knihovně, kavárně, v posluchárnách nebo některých dalších místech. Vysoké a světlé místnosti jsou otevřené výhledům na moře. Množství vnitřních vizuálních propojení komplexem budov vytváří zajímavé prostorové variace. Ve třech patrech potom jsou kanceláře, laboratoře a učebny.

Krytinou všech tří prostorových můstků ve foyerech je červený polyetylén. Křídla jsou z monolitického betonu opláštěného šedou žulou. Koncové stěny na západě a jihu jsou ze skla a hliníku a jsou opatřené skleněnými clonami se sítotiskem. Atria mají fasády ze skla a hliníku se sítotiskovým ornamentem přímo na skle. Obecně lze říci, že povrchy jsou přírodní v teplých barvách.

Zdroj: http://www.archi-europe.com/index1.php

Alsion
Adresa: Chr. X Bro, Sønderborg, DK
Klient: UBST and Forskerpark Syd
Architekt: 3XN
Autorský tým: Kim Herforth Nielsen, Anne Mikkelsen, Rasmus Holm, Egon Jacobsen, Carsten Olsen, Lars Povlsen, Lars Kjemtrup, Mette Baarup, Lars Gylling, Michael Kruse, Kim Christiansen, Allan Edmund Hansen, Christian Dahl, Anders Barslund Christensen, Morten Kramer, Morten Sjørvad, Nicolaj Borgwardt Schmidt, Ritha Jørgensen, Malene Knudsen, Hanne Højgaard Sørensen, Holger Mouritzen, Jeanette Due Andersen, Lars Serup, Ingvar Stefansson, Thomas Pedersen, Jens Knudsen, Jørgen Søndermark, Pia Hallstrup, Maj Quist, Rikke Zachariasen, Jens Martin Højrup, Esben Trier Nielsen, Christian Bolding
Krajinářský architekt: Schønherr Landskab Stavební projekt: Buro Happold, Consulting Engineers; Strunge & Hartvigsen, rådgivende ingeniører A/S
Rozloha: 28,500 m2
Realizace: 2007
Foto: Adam Mørk
www.3xn.dk

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*