Alšova galerie přestavěla Wortnerův dům v Českých Budějovicích

(ČTK) – Alšova jihočeská galerie (AJG) dokončila přestavbu Wortnerova domu v Českých Budějovicích, kde pořádá krátkodobé výstavy. Objekt je bezbariérový, sály větší, vznikl i prostor pro depozitáře. První výstavy tam AJG otevře v červnu 2020, kdy dům zpřístupní. Náklady byly 34 milionů Kč, 75 procent pokryla dotace z programu IROP. Novinářům to řekl ředitel galerie Aleš Seifert.

Wortnerův dům, pobočka galerie, se naposledy opravovala v 80. letech 20. století. Teď už nevyhovovala návštěvnickým požadavkům, chyběly služby i sociální zázemí. Vznikl prostor pro stálou expozici soch i pro depozitáře. Výstavní sály jsou větší, přibyla badatelna i multifunkční sál, novinkou je výtah a bezbariérové sociální zázemí.

„Nejvýraznější změnou je vstup do galerie, který se razantně změnil. Jakmile návštěvník vstoupí, zjistí, že je v něm nově osazen výtah, dům se stává přátelským pro handicapované. Budova se prodloužila a hlavně se pro veřejnost otevřela terasa, která nebyla nikdy otevřená,“ řekl ČTK Seifert.

Práce začaly v roce 2016, dokončená je stavební část. Hlavní otevření plánuje ředitel na září 2020, kdy začne výstava vlivů baroka na kubistické umění. Fasáda má původní ráz.

V říjnu otevřela AJG v Českých Budějovicích opravený objekt Sparta, v němž bude mít hlavní depozitář, náklady byly přes 28 milionů Kč. Letos začaly i práce v Bechyni: AJG přestěhuje do bývalého Domu služeb Mezinárodní muzeum keramiky, investice bude přibližně 27 milionů korun. Podle Seiferta ho galerie otevře začátkem roku 2021.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek, které zahrnují přes 18.100 předmětů, jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 37,8 milionu Kč. V roce 2018 navštívilo galerii přes 56.000 lidí.


Doplněno Stavbaweb:
Wortnerův dům
Velmi dobře dochovaný goticko – renesanční měšťanský dům, který je mimořádně cenným příkladem historického měšťanského domu, který představuje součást původní zástavby ulice U Černé věže.
Wortnerův dům neboli Žižkův dům je kulturní památka (evidována od roku 1900, do novodobého státního seznamu zapsána v roce 1958). Stavba pochází z první poloviny 16. století. Na jejím místě původně stály dva samostatné gotické domky, později sjednocené cimbuřím. Ty byly až do pogromu v roce 1506 využívané židovskou komunitou, poté už jen křesťanskými vlastníky. Naproti přes ulici byla umístěna původní českobudějovická synagoga.
Název Wortnerův dům pochází od rodiny Wortnerovy, která dům roku 1860 koupila a po několik generací v něm žila. Počátkem 20. století zde začal Jan Wortner provozovat velice známou kořalnu.
K rekonstrukcím došlo v roce 1911 a v letech 1989 – 1992. Od ledna 1993 slouží Wortnerův dům krátkodobým výstavním projektům Alšovy jihočeské galerie a doprovodným programům, komentovaným prohlídkám, edukační činnost či koncertům.

V rámci projektu současné rekonstrukce vznikly nové výstavní prostory pro stálou expozici soch. Došlo k rozšíření stávajících výstavních sálů pro krátkodobé instalace. Dále byly vybudovány prostory pro depozitáře, přičemž jeden je v atriu ve třetím patře a další, venkovní, na terase. Nutností bylo i zřízení badatelny. Součástí projektu je přístavba a nástavba, která byla nutná s ohledem na zřízení bezbariérového sociálního zázemí a výtahu, který umožní bezbariérový pohyb mezi jednotlivými patry. Dále pak vznikly nezbytné kancelářské prostory, sociální a technické zázemí.

Více o historii domu najdete ZDE.
Wikipedie: Wortnerův dům

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Autorem projektu přestavby je krumlovské SP STUDIO. Interiéry ještě nejsou dokončeny.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Škoda že akci i popisované ilustruje jen plakátek.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*