Analytici: Stavebnictví brzdí málo zakázek a složité povolování

(ČTK) – Nedostatek velkých zakázek v infrastruktuře a složité povolování nových staveb jsou podle analytiků oslovených ČTK hlavními důvody poklesu českého stavebnictví v loňském roce. Podepsala se na něm i vysoká srovnávací základna z roku 2015, kdy Česko dočerpávalo evropské dotace z programového období 2007 – 2013. Stavebnictví loni meziročně propadlo o 7,6 procenta, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit.

„Pozemní stavitelství zažívá pozvolný nárůst díky neutuchajícímu zájmu o komerční nemovitosti. Nicméně stále se musí potýkat s administrativními překážkami, které prodlužují start nových projektů. Naproti tomu inženýrské stavitelství zůstává i nadále v útlumu. Přetrvávající nedostatek zakázek, respektive jejich nepřipravenost zanechává tuto část stavebnictví v hluboké depresi,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zatímco produkce pozemního stavitelství loni meziročně klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství, zahrnující převážně dopravní infrastrukturu, propadlo dokonce o 16 procent.

V prosinci stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 procenta. „Produkce samozřejmě nemohla téměř nijak vykompenzovat předchozí propad, ale jak se zdá, situace se pomalu začíná stabilizovat. V pozemním stavitelství letos očekáváme růst o 2,5 procenta. Zda se podaří nastartovat i výstavbu infrastruktury, je velkou otázkou,“ doplnil Dufek. Propad by se ovšem podle něj měl zastavit, protože padat už není příliš kam.

Podle ředitele analytické společnosti CEEC Research Jiřího Vacka je potřeba objektivně dodat, že rok 2015 byl rokem dočerpávání evropských dotací z předchozího programového období, srovnávací základna tak byla vysoká. „Pro letošní rok očekávají ředitelé stavebních firem mírný růst sektoru, který by měl vycházet jak z rostoucích soukromých investic, tak i díky růstu veřejných investic,“ dodal Vacek.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše my měl být výsledek stavebnictví alarmující zprávou pro českou vládu. „Ale zdá se, že jejich pozornost je upřena jiným směrem. Obávám se, že s přibližujícím se termínem voleb budou mít o osud stavebnictví ještě menší starost,“ sdělil Matyáš. Na konci prvního pololetí loňského roku podle ČSÚ pracovalo ve stavebních firmách v Česku 357.057 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 6378 méně. V porovnání s pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o 56.544.

Optimistou Matyáš není ani pro letošní rok, důvodem je podle něj objem zadaných veřejných zakázek. „V roce 2008 byl přes 200 miliard korun, v roce 2015 už jen 132 miliard. A na konci loňského roku poprvé klesl pod 100 miliard,“ dodal Matyáš.

Analytik Komerční banky David Kocourek pro letošek očekává růst stavebnictví o 1,7 procenta. Obor se podle něj bude i nadále moci spolehnout na rostoucí poptávku po bydlení. „A navíc na vládní investice do infrastruktury. Vládní plány volební rok určitě podpoří,“ doplnil.

Počet zahájených staveb bytů v ČR loni klesl o 14 procent na 5870
(ČTK) – Stavební firmy v Česku loni zahájily stavbu 5870 bytů v bytových domech, meziročně o 14,3 procenta méně. V Praze, kde je bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně klesl o 56,8 procenta. Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl o 15,6 procenta na 15.865. Zhruba čtvrtina se týkala Středočeského kraje. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Největší počet zahájených staveb bytových domů loni připadal na Prahu s podílem 29 procent. Následovaly Středočeský (16,2 procenta), Jihomoravský (15 procent) a Plzeňský kraj (14,2 procenta).

V Praze se loni začalo v bytových domech stavět 1707 bytů, meziročně o 56,8 procenta méně. V prosinci se jejich počet v porovnání s předchozími 11 měsíci téměř zdvojnásobil. Za celý loňský rok přitom developeři v Praze prodali 6650 nových bytů. „Razantní snížení počtu zahajovaných bytů přitom představuje zásadní problém pro stavebnictví. V dohledné době dvou, maximálně tří let se totiž negativně promítne do počtu dokončených bytů. Obrovská disproporce mezi zahájenými a prodanými byty se již nyní odráží v růstu cen nových bytů, loni o 19,5 procenta,“ uvedl předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Podle generálního ředitele konkurenčního Ekospolu Evžena Korce stojí za nízkým počtem zahájených staveb extrémní složitost povolovacího procesu. „Vždyť povolit větší bytový dům trvá i celou dekádu. V takovém prostředí se nedá reagovat na aktuální potřeby společnosti. Bohužel končící politická reprezentace s tímto stavem i přes opakované proklamace neudělala vůbec nic. A s blížícími se volbami bude situace ještě horší,“ uvedl Korec.

Počet nově rozestavěných rodinných domů loni meziročně vzrostl o 15,6 procenta na 15.865. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,4 procenta), Jihomoravský (13,2 procenta) a Moravskoslezský kraj (deset procent). Podíl Prahy nepatrně klesl na 3,8 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali stavební firmy a jednotlivci loni stavět 27.224 bytů, meziročně o 3,2 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2007 byl jejich počet 37,8 procenta nižší.

Stavebnictví loni meziročně kleslo o 7,6 procenta
(ČTK) – Stavební produkce v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 procenta. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V prosinci pak stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 procenta, hlavně díky pozemním stavbám.

Za loňský rok produkce pozemního stavitelství klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství pak dokonce o 16 procent. Počet zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci vzrostl o 27 procent, podniky jich v tuzemsku uzavřely 61.508.

Celková hodnota těchto zakázek meziročně ale klesla o 1,9 procenta na 183,8 miliardy korun. Zatímco v pozemním stavitelství zakázky vzrostly o 21 procent na 85,6 miliardy, v inženýrském stavitelství se snížily o 15,7 procenta na 98,2 miliardy korun. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila tři miliony korun a byla meziročně o 22,8 procenta nižší.

Ke konci roku měly stavební podniky smluvně uzavřeno 19.200 zakázek, což je růst o více než 40 procent. Tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 128,3 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta více.

Počet vydaných stavebních povolení loni vzrostl o 3,6 procenta na 83.340. Orientační hodnota těchto staveb byla 284,3 miliardy korun a v porovnání s rokem 2015 se tak zvýšila o 11,5 procenta.

Podlahová plocha loni povolených nových budov činila více než šest milionů metrů čtverečních, což v meziročním srovnání znamená růst o 13,5 procenta. Počet zahájených bytů se zvýšil o 3,2 procenta na 27.224 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech vzrostl o 15,6 procenta, v bytových domech byl pokles o 14,3 procenta. Statistici evidují 27.333 dokončených bytů, o 8,9 procenta více než v roce 2015. V rodinných domech to byl růst o 4,8 procenta, v bytových domech o 22,7 procenta.

V posledním měsíci loňského roku produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,1 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak o šest procent klesla.Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Mně to připadá snadné, to vysvětlit. Nemusím znát široké souvisloti, jen vidím tu úzkoprsost chování stavebních úředníků (co si mnohdy velkoryse říkají stavební technik) na stavebních úřadech. Je totiž nezajímá tolik merito projektu, jako spíš jeho administrace, i když jim logika někdy říká, že by nemuseli tak strikně lpět na tupé citaci i chápání nekterých § stavebního zákona. Ale oni jsou pod tlakem. zaprvé-je jich zoufale málo; nestihají, jdou i přes lhůty 40 dní a mají jen omluvu, nebo nic. Stavebník-žadatel-projektant, ti všichni musí pokorně čekat na jejich reakci a raději mlčet, pokud nechtějí svoji roli prosebníka zhoršit ještě víc, a nebo ne, když mají dost času a silný žaludek na hádky i do krve na úřadě. Zadruhé-strach úředníků z následků kontroly jejich práce z krajským úřadů je tak silná, že vůbec nehodlají analyticky uvažovat a jednají jen podle znění §, i když vidí, že by nemuseli, protože mají mozek a protože nejsou jen roboti ve službách státu. Diví se někdo, že někdy malá kompetence těchto lidí vše i lhůty prodlužuje, protože oni nejsou dost na úrovni, aby nedělali chyby? Odnese to žadatel, investor a celá příprava stavby. Ministryně Šlechtová má hlavu v oblacích a ve své božské nedostupnosti si myslí, že jen ona může mít ve všem pravdu. Praxe ji vůbec nezajímá, a možná ve vládě není jediná. Být Sobotkou, vyhodím ji dřív, než kohokoliv jiného, už pro její povahové vlastnosti. Jaké? Je arogantní, povýšená, konfliktní. Nechápe, že ona je brzdou investičního rozvoje země, ona je aktérem někdy trapného pronásledování stavebních úředníků na stavebních úřadech a také je zodpovědná za neúspěšný pokus prosadit nový stavební zákon v Parlamentě. Co bych jí poradil? Alespoň dva kroky, první přesunout 90% kontrolních úředníků krajských stavebních úřadů do lokálních stavebních, na výkonná místa, kde jich velice hodně trvale chybí. Na kontrolu by pak nemuselo být tolik lidí, protože kvalitnější profily lidí na první instanci by tomu mohly zabránit. Především vedoucí oddělení stavebních řádů by měli být na výši nejen odborně a umět řídit i 15 svých podřízených! Krok druhý- nový st.zákon bych konzultoval s ČKAIT a vybranými odborníky z praxe z krajů, vždy aspoň s jedním z každého kraje. Zjistilo by se, co je vskutku kamenem úrazu, který nelze přeskočit, pro stavební úředníky. A našly by se aspoň 4 či více, které by odbrzdily některé bloky při schvalování návrhů na vydání územních rozhodnutí a hlavně stavebních povolení. Možná snadné, ale to by musli ve vládě sdět lidé s vizemi a s odbornou praxí. Zdá se mi často, že tam jsou pokusní králíci, kteří umí a to ne vždy, planě žvanit a co se děje v zemi, je zajímá příliš málo. Třeba Valachová, Mládek, Sobotka, Marksová. Strašná sestava. Nemusíme mít rádi Babiše, ale jeho výkony snad ano. Škoda, že jemu podobných orloukánků tam ve vládě není víc! Kdo ho otlouká? No přece nejvíc šmejdi a pak naivní podnikatelé, kteří čelí velkým řetězcům, bojí se DPH a často neumí dost racionálně pracovat. Proto výnosy hodně utajují a existují. Ti šmejdi, co kradou ve velkém, jsou horší.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*