Apartmány Čertovka

Adresa: Harrachov č.p. 606-608
Investor: Apartmány Čertova, s. r. o .
Autor: Petr Kordovský, Pavlína Šlaisová, Tomáš Podpěra, Andrea Dupalová, Láďa Uzel, Taras Roman, Jolana Pohárková, Petr Tesař
Projektant: Kordovská nebo Kordovský architekti, s. r. o.
Dodavatel: Stavby Kühn, s. r. o.
Termíny: realizace 2004-2006
Plocha stavebního pozemku: 2126 m2
Zastavěná plocha: cca 2126 m2
Celková podlahová plocha bytů: 5143 m²
Celkový obestavěný prostor: 34 .402 m3
Náklady na m² podlahové plochy: cca 13 000 Kč/m² bez DPH
Náklady na m³ obestavěného prostoru: 4300 Kč/m³ bez DPH
Celkové náklady: 180 mil. Kč

Nosná konstrukce: železobetonový monolitický skelet
Konstrukce podlah: železobeton
Výplně otvorů: voštinové cihly, eurookna
Izolace: minerální vata
Střecha: studená dvojplášťová, odvětraná
Příčky: akustický sendvič cihla — minerální vata — cihla

Autor fotografií: Martin Salajka, Petr Kordovský, Jolana Plháčková



Stavba je vzhledem ke svému umístění v centru významného krkonošského střediska navržena tak, aby svým měřítkem, materiálovým pojetím a výtvarným řešením skloubila maximální požadavky investora s krajinným rázem a charakterem prostředí. Měřítko budovy je zcela mimo původní Krkonošskou architekturu a pokusili jsme se proto užít soudobých výrazových prostředků, jak v celkové hmotě, tak v detailu.
Objem stavby je členěn do jednotlivých objektů, ty jsou dále zjemňovány fasádními prvky a prostorovým vrstvením jednotlivých povrchů. Silueta je zvlněna tak, aby zejména při dálkových pohledech splývala s okolím. Pro jednotlivé horizonty vnímání stavby jsou připraveny různě výrazné prvky. V dálkových pohledech se uplatní silueta hřebenových skal a celková barevnost podzimního lesa splývající s krajinou. V pohledech z harrachovské hlavní promenádní cesty by měly být vnímány struktury a členění jižní fasády, které se budou měnit v průběhu roku, otevíráním a zavíráním prvků žaluzií a během dne změnami světel a stínů. Díky zakřivení a poloze objektu jej nebude lze vlastně z této úrovně nikdy vnímat vcelku.
V pohledech z bezprostřední blízkosti pak objekty nabízejí detail přírodních materiálů — kámen, který v gabionových sítích kryje stěny suterénu, a dřevo lodžiových žaluzií. Inspirací byly tradiční hromady sbíraného kamene a sklady prken a palivového dřeva .
Původní myšlenka byla možná kompaktnější a v detailu více „rozcuchaná“, ale požadavky KRNAPu a postupu výstavby a prodeje vedly ke konečnému řešení. Míra konečného kompromisu není vzhledem k realitě tohoto způsobu stavění a výjimečné péči investora příliš mimo očekáváníâ?¦


Publikováno ve Stavbě č. 6/2006

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*