Archeologický park v Pavlově

V Pavlově byla v prosinci zahájena výstavba archeologického parku, který návštěvníkům umožní prohlédnout si jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se podrobnosti o životě našich předků. Výstavní prostor má evokovat návštěvu jeskyně – prakticky celý objekt je skryt v terénní vlně.Návštěvníci uvidí nejen osídlení z doby před 25 – 27 000 lety, ale také umělecké a technologické předměty či hroby. Sídliště paleolitických lovců bylo objeveno již v polovině minulého století a vzhledem ke svému mimořádnému významu je národní kulturní památkou. Záměrem Regionálního muzea v Mikulově je za podpory Jihomoravského kraje toto kulturní dědictví zpřístupnit veřejnosti a přispět ke zkvalitnění kulturně-turistické nabídky v této oblasti. Zvláštní pozornost bude věnována rozvoji edukačních aktivit.

V nové muzejní budově se dvěma galeriemi bude stálá expozice,do níž autoři projektu zakomponovali odkryté archeologické vrstvy i s unikátními nálezy. Budova poskytne také výhledy na jezero a Děvín, přesto citlivě zapadne do pálavské krajiny. Právě způsob zohlednění archeologických situací v kontextu prezentace kulturního dědictví činí tento projekt jedinečným. Zvenčí by měl objekt působit jako louka s nepravidelně rozmístěnými světlíky z bílého pohledového betonu.


V hlavní budově se kromě výstavních prostor bude nacházet také administrativní, technické a sociální zázemí. Řešena je jako železobetonový monolit. Interiér bude vytvořen kombinací pohledového betonu s reliéfními otisky nehoblovaných prken, dubového dřeva a skla. Budova bude napojena na nově budované inženýrské sítě a příjezdovou komunikaci s parkovištěm.

Financování projektu, jehož cena je bezmála 96 milionů korun, je umožněno díky dotaci z programu ROP Jihovýchod. Téměř 20 miliony korun podpořil tento projekt Jihomoravský kraj. Ve veřejné zakázce bylo jako dodavatel stavebních prací vybráno sdružení firem OHL ŽS, a.s. a SKR stav, s.r.o.
Investorem projektu je Regionální muzeum v Mikulově, autorem architektonického návrhu a dokumentace pro provedení stavby je architekt Radko Květ.
Tisková zpráva 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*