ArchiCAD 12

Fotogalerie ke článku (4)

Budova ING (polyfunkční dům), Vörösmarty tér 1, Budapešť, Maďarsko; architekt György Fazakas, spolupráce Jean Paul Viguier

Budova ING (polyfunkční dům), Vörösmarty tér 1, Budapešť, Maďarsko; architekt György Fazakas, spolupráce Jean Paul Viguier

Nástroj zavěšená stěna dokáže vymodelovat komplexní objekt včetně slunolamů. Objekt lze vytvářet pouze graficky.

Nástroj zavěšená stěna dokáže vymodelovat komplexní objekt včetně slunolamů. Objekt lze vytvářet pouze graficky.

3D dokument — výkres — je velmi názorný i pro „laika“. Jako všechny ostatní dokumenty ArchiCADu se při změně projektu aktualizuje automaticky.

3D dokument — výkres — je velmi názorný i pro „laika“. Jako všechny ostatní dokumenty ArchiCADu se při změně projektu aktualizuje automaticky.

ArchiCAD 12 umožňuje skrýt část konstrukce, např. izolace u zdí. To mimo jiné velmi zjednodušuje výměnu dat mezi architektem a statikem.

ArchiCAD 12 umožňuje skrýt část konstrukce, např. izolace u zdí. To mimo jiné velmi zjednodušuje výměnu dat mezi architektem a statikem.
Celá fotogalerie (4)

Nejnovější verze ArchiCADu — „dvanáctka“ — přichází do Česka v plně lokalizované verzi v září 2008.

Ikonou této novinky je Centrála ING v Budapešti architekta Gyorgy Fazakase. Mohutná a přitom elegantní budova výrazného designu poutá pozornost svým pláštěm, zavěšenou fasádou, která ji otevírá pro její okolí. Celkem přesně tak vystihuje charakter dvanáctky. ArchiCAD 12 přináší vyladěné prostředí 3D BIM aplikace, nabízející všechny výhody práce s technologií virtuální budovy (provázané dokumenty) a přitom stabilitu a vysoký výpočetní výkon (první BIM aplikace, která podporuje multiprocesorové počítače). ArchiCAD 12 důsledně zachovává filosofii předchozí verze a přitom přináší podstatné novinky. Dvanáctka také dále prohlubuje strategii Graphisoftu, jejímž cílem je propojit ArchiCAD s profesními aplikacemi, jež odpovídají lokálním potřebám a normám. ArchiCAD 12 se tak nejen soustředí na podporu formátu IFC, ale i přímé propojení s CAD aplikacemi specialistů.


Hlavními “tématy" pro ArchiCAD 12 jsou:
Rychlost — ArchiCAD 12 je upraven tak, aby dokázal v zásadních operacích využít všechny procesory víceprocesorových počítačů.
Design — filosofie práce v ArchiCADu je založena na využití virtuální budovy, která je stavěna z “reálných" objektů, jako jsou zdi, desky, â?¦ Dvanáctka prohlubuje automatizaci práce s těmito objekty, hlavním příkladem je nástroj “Zavěšená stěna/fasáda“, který zadáváním parametrů vymodeluje komplexní konstrukci libovolného tvaru složenou rovněž z parametrických elementů.
Dokumentace — revoluční novinkou dvanáctky je tzv. 3D dokument. Jedná se o automaticky okótovanou perspektivu nebo axonometrii, tedy velmi názorný výkres. I tento dokument je plně provázán s virtuální budovou.

Zavěšená stěna
Zavěšená stěna/fasáda je podle schématu uspořádané seskupení prvků (rámy, panely, doplňky a spoje), se kterým může být zacházeno jako se samostatným prvkem. Celou konstrukci stejně jako jednotlivé prvky lze upravovat graficky. Zavěšená stěna bývá často vytvořena v extrémních geometrických tvarech, které nesplývají s horizontálně-vertikálními rovinami, proto ArchiCAD nabízí variabilní vstupní roviny, aby zajistil volnost v definování povrchů.

3D dokument
3D dokument umožňuje použít jakýkoli 3D pohled jako základ pro vytváření výkresu, kam můžou být následně přidány kóty, poznámky a další 2D prvky. Lze například vytvořit výkres detailu s informacemi zobrazenými ve 3D, jako je řez sendvičovou konstrukcí v prostoru, doplněný o kóty a poznámky. To je možné, protože 3D dokument umí zobrazit řezové výplně v konstrukcích 3D modelu, volitelně využívá atributy řezové výplně a čáry definovaných úrovní prvku. Stejně jako ostatní modelové pohledy má 3D dokument svůj vlastní dialog nastavení, kde lze definovat parametry, jako jsou výplň/pero povrchů a obrysů prvků, průhlednost, 3D šrafování, stínovaní, efekty slunce a stínů.

Částečné zobrazení konstrukce
Funkce částečného zobrazení konstrukce umožňuje zobrazení a výstup sendvičových a složitých svislých a vodorovných konstrukcí ve zjednodušené formě. Například při spolupráci s jiným architektem nebo inženýrem-statikem lze upřednostňovat publikaci konstrukčních plánů, které zobrazují složité a sendvičové konstrukce pouze částečně zobrazením jejich nosné konstrukce nebo zobrazením bez povrchu. Částečné zobrazení konstrukce má stejný vliv na zobrazení prvků ve 2D i 3D.

Systémové požadavky
MacOS (PPC nebo Mac Intel)
Operační systém: OS 10.4 a 10.5
Procesor: G5 nebo Intel Mac procesor, pro plné využití kapacit ArchiCADu 12 je doporučen vícejádrový procesor.
Paměť: 1 GB RAM požadováno, 2 GB nebo více je doporučeno, plná instalace ArchiCADu vyžaduje přibližně 1 GB volného místa na disku, další 2 GB volného místa na disku jsou potřeba pro práci se složitými projekty a 3D vizualizacemi
Grafická karta: Open GL a s vlastní pamětí aspoň 256 MB

Windows
Operační systém: Microsoft Windows XP Professional; XP Professional x64edition
Vista Business a Ultimate Edition (32-bit a 64-bit)
Procesor: Intel Pentium 4 nebo vyšší požadován, pro plné využití kapacit ArchiCADu 12 je doporučen vícejádrový procesor.
Paměť: 1 GB RAM požadováno, 2 GB nebo více je doporučeno, plná instalace vyžaduje přibližně 1 GB volného místa na disku, další 2 GB volného místa na disku jsou potřeba pro práci se složitými projekty a 3D vizualizacemi.
Grafická karta: Open GL a DirectX9 s vlastní pamětí 256 MB.

Licence
Pro ArchiCAD 12 jsou k dispozici 4 typy licencí: komerční, výuková pro studenty a učitele (ZDARMA), zkušební (ZDARMA) a demo (ZDARMA). Instalátor je společný pro všechny z nich, požadovaný typ licence se volí až v průběhu instalace, přičemž demo získáme volbou komerční instalace, takto nainstalovaný program se bez hardwarového klíče chová jako demo.

Cena
ArchiCAD 12 CZE 138800,- Kč (+DPH)
ArchiCAD 12 CZE se SupportPackem 111000,- Kč (+DPH)
ArchiCAD 12 CZE pro mladé architekty a projektanty 69400,- Kč (+DPH)
Stránky pro registraci EDU https://eduregistration.graphisoft.com/
Stránky pro registraci TRIAL https://trialregistration.graphisoft.com/default.aspx

ArchiCAD 12 komplexní řešení
ArchiCAD 12 klade důraz na schopnost komunikace mezi všemi profesemi podílejícími se na projektu. Cílem není pouze výměna 2D výkresů, ale sdílení virtuální budovy. Vazba mezi aplikacemi je řešena přímo nebo prostřednictvím specifických datových formátů, vesměs IFC.

Statika
Přímá vazba: FEM Design v7. Vazba přes formát IFC: SCIA ESA PT, Tekla Structures v14, Axis VM v8, SAP2000 v11, ETABS v9

Energetické bilancování
Přímá vazba: Energy Plus, Riuska, ArchiPhysik, ECOTECT přes GMB.xml Green Building Studio

TZB
Přes IFC: DDS

Modelování a vizualizace
Přímá vazba: C4D 11 AC12, SketchUp 6, Artlantis Studio2, Google Earth

Projekt management, rozpočty
Přímá vazba: Vico Software

Zdroj:Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR, s. r. o. - Cegra, 12.9.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*