Architecture Project: výtah k Horním zahradám Barrakka

Nový panoramatický výtah spojuje přístav a horní zahrady v hlavním městě ostrova Malta, Valettě.

http://architecture-project.com/
Klient: Grand Harbour Regeneration Corporation plc
Místo: příkop Lascaris, Valletta, Malta
Architekt: Architecture Project
Realizace: 2009-2013
Náklady: 2 mil. Euro
Ocenění: World Architecture Festival Singapore 213, nominace; INSIDE: World Festival of Interiors Singapore 2013, vítěz kategorie Transport, 2013. – Více zde


Nový výtah byl otevřen v prosinci 2012. Spojuje Velký přístav (Grand Harbour) a Horní zahrady Barakka, z nichž je překrásný výhled na ostrov a moře. Výtah je osazen ve stejném místě, kde byl i jeho předchůdce, rozebraný v roce 1983 (v provozu byl v letech 1905-1973). Výtah je 58 metrů vysoký a pojme najednou 21 osob, celkem pak 800 během jedné hodiny. Cesta vzhůru trvá asi pětadvacet sekund, a nabízí tak nejrychlejší cestu z pobřeží do centra města. Nabízí tak tisícům pasažérů výletních lodí praktickou alternativu. Cestující vystoupí v přístavním terminálu Valletty a za pár vteřin se dostanou do města s obchody, restauracemi a pamětihodnostmi.
nbsp;  
Dvacetipatrový panoramatický výtah je u historických hradeb Vallety. Hradby ze šestnáctého století kdysi chránily město před nepřátelskými loděmi v zálivu, nyní jsou samy předmětem památkové ochrany. Teď také slouží pro bezkonkurenční nový přístup do města pro návštěvníky a obyvatele, kterých se zde hrnou davy. Podnět k nové konstrukci výtahu je v souvislosti s chystaným předsednictvím Malty Evropské unii v roce 2017; pro rok 2018 bylo město jmenováno Evropským hlavním městem kultury.Projekt se nesměl dotknout tohoto významného historického a přírodního dědictví UNESCO ani narušit jeho podobu, takže zde není žádný prostor pro kompromisy na technické úrovni.

Zdroj: INSIDE – World Festival of Interiors


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*