Architecture Week 2008

Fotogalerie ke článku (1)

AW 2008

AW 2008
Celá fotogalerie (1)

Festival představí architekturu mnoha evropských zemí i USA .
29.9.-5.10.2008

Architecture Week 2008
ročník: druhý
termín konání: 29. září — 5. října 2008 (1. října je mezinárodní den architektury)
charakteristika akce: mezinárodní festival moderní a současné architektury
organizátor: Czech Architecture Week s.r.o.
generální partner: Raiffeisen Leasing Real Estate
typy konaných akcí: diskuse, přednášky, dny otevřených dveří, exkurze, koktejly,
společenské akce, konference, party, prezentace, semináře, soutěže, vernisáže, výstavy, workshop, filmy

místo konání: Praha
umístění AW Central: Dům Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha 1
infocentrum: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7 otevírací doba center: pondělí — neděle, 10.00 — 18.00 hodin
otevírací doba festivalu: dle času a otevírací doby zúčastněných subjektů, vždy uvedeno v programu


Architecture Week

Mezinárodní festival moderní a současné architektury
Architecture Week je každoročním mezinárodním festivalem moderní a současné architektury v Praze a celé České republice. Architecture Week představuje již druhým rokem naší odborné i laické veřejnosti českou a světovou architekturu poutavou formou prostřednictvím různých akcí, aktivit a prezentací. Projekt chce podporovat zájem o architekturu, především na základě vlastních dojmů, prožitků a zkušeností.
Cílem akce je mimo jiné také komplexně podpořit i další urbanistický rozvoj města Prahy, propagovat českou architekturu, seznamovat veřejnost s vizemi budoucího vývoje a plánování. Dalším významným úkolem festivalu je vytvořit platformu, na níž se setká svět odborníků (tvůrců) architektury a svět laické veřejnosti (uživatelů architektury). Architektonické procházky, diskuze, přednášky, semináře, návštěvy obvykle nepřístupných budov, nahlédnutí do architektonických studií, filmové projekce, architektonické výstavy umožní lidem různého věku, vzdělání, různého zaměření v průběhu jediného týdne objevovat architekturu a její kouzlo, bavit se a přitom rozšiřovat své poznatky o architektuře.
Na festivalu jsou vítáni všichni zájemci o architekturu a design z řad odborné i laické veřejnosti, mladí lidé, architekti a designéři, studenti středních a vysokých škol architektury a designu, odborní novináři, média a nadšenci pro architekturu všeobecně.

Účast na festivalu podle pořadatelů potvrdili architekti z Belgie, Francie, Itálie, Irska, Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, Švédska, USA, Valonska a Velké Británie. Hlavními centry festivalu budou Veletržní palác a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství sídlící na Václavském náměstí. Na programu jsou hlavně výstavy a přednášky, ale i semináře, debaty a procházky městem. Týden architektury by měl totiž podporovat zájem o architekturu především na základě vlastních dojmů, prožitků a zkušeností.

Pořadatelé by chtěli, aby jejich akce vzbudila také zájem lidí o urbanistický rozvoj Prahy i o další plánování jejího vývoje.

Ve Veletržním paláci bude třeba výstava o současné polské architektuře - představí 20 staveb realizovaných ve Varšavě v letech 1994 až 2005. Pod názvem Cesta k pomalé architektuře se na stejném místě bude konat přehlídka staveb, které vycházejí z principu trvale udržitelného rozvoje - reagují na potřeby svých uživatelů a spojují technologie, které šetří energií.

Princip architektury prezentovaný na výstavě rozvinulo italské studio Frigerio Design Group. Na výstavě se podílí i Národní galerie v Praze, stejně jako na expozici Living in Europe. Ve spolupráci se sdružením Equator European Architects, které sdružuje ateliéry z devíti metropolí Evropy - Helsinek, Stockholmu, Vratislavi, Prahy, Paříže, Bruselu, Dublinu a Lisabonu, představí architekturu těchto evropských měst prostřednictvím tvorby zúčastněných studií a architektů.

K výstavám jsou připravené přednášky jejich autorů či architektů, debaty například na téma sociálního bydlení či přednáška architektky Evy Jiřičné. Přednáška Olega Hamana se bude týkat zásad umísťování výškových staveb ve vybraných lokalitách na území Prahy - jde o jedno z témat, kvůli nimž se přou architekti s památkáři a na které Prahu upozorňuje UNESCO.


Aktuální informace a změny naleznete  zde. Program bude průběžně doplňován, stejně jako seznam organizátorů. Průvodce AW bude rovněž k dispozici na všech místech označených vlajkou festivalu.

Kam zajít nejdříve? Na Václavák!
Organizátoři návštěvníkům doporučují nejprve navštívit AW Central, umístěný letos v Domě Nadace ABF na Václavském náměstí 31, Praha 1, kam je vstup volný. Zde si návštěvník vezme zdarma Průvodce festivalu — v něm nalezne program a mapu míst, kde se budou jednotlivé události odehrávat, informace o časech, otevíracích dobách, vstupném a stručná shrnutí, o co v té které akci půjde. V AW Central bude také umístěna výstava Arch Works 2008, multimediální výstava filmových prezentací a modelů předních českých architektů, architektonických studií a kanceláří, developerů, městských částí a investorů. Stálá prodejna literatury o architektuře bude doplněna dalšími tituly, rovněž zde bude v prodeji katalog festivalu. Budou zde probíhat i filmové projekce a některé prezentace.

Infocentrum TERMINAL
Druhým velkým informačním centrem letošního festivalu bude infocentrum v prostoru TERMINAL v přízemí Veletržního paláce v Praze, kde proběhne část přednášek zahraničních architektů (například holandsko-česká debata, přednášky o švédské, irské, české a belgické architektuře) a kde bude rovněž k dispozici Průvodce a ke koupi katalog. Do prostoru TERMINAL, kde bude možné zhlédnout výstavu společností LG Chem a Polytrade CE New Generation Design Contest, je vstup zdarma.
Ve Veletržním paláci jsou také v pátém patře, v prostorách sbírek Národní galerie v Praze umístěny - polská výstava Současná architektura Varšavy, italská výstava Cesta k pomalé architektuře společností iMage a Frigerio Design Group a konečně výstava sdružení Equator European Architects s názvem Living in Europe. Na tyto výstavy je vstupné dle ceníku Národní galerie v Praze.

Domečky VELUX
Malá informační centra festivalu — skleněné domečky z produktů společnosti Velux — budou umístěna na Jungmannově náměstí, před OC Nový Smíchov a před Veletržním palácem. Na těchto místech budou rovněž k dispozici Průvodci a další informace o festivalu.

Program festivalu Architecture Week
Na základě informací, získaných v informačních centrech se pak návštěvníci mohou vydat na cestu a volit vlastní program dle svých osobních preferencí: přednáška o německé architektuře, výstava Salón dřevostaveb, dny otevřených dveří, výstava o souborném díle Adolfa Loose v českých zemích, exkurze do právě dokončené dřevostavby s osobním výkladem autora, přednáška americké architektky o mobilní architektuře, informace o mobilní architektuře v našich podmínkách, přednáška valonského architekta, výstava francouzské architektury Extra-Muros, přednáška o vývoji francouzské architektury, vernisáže jednotlivých výstav, koktejly po skončení přednášekâ?¦a další a další zajímavé akce, kterými je tento týden architektury doslova nabitý.


PROGRAM FESTIVALU ARCHITECTURE WEEK
(program ke dni 9. 9. 2008)
JEDNODENNÍ AKCE

PONDĚLÍ 29. 9. 2008
11.00 hodin Tisková konference Happy Hour
KDE: AW Central, Dům Nadace ABF, Václavské náměstí 31, 110 00 Praha 1
vstup pro novináře
17.00 hodin Přednáška Současná architektura Varšavy, přednášející Marta LeÅ?niakowská, Polsko
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
17.00 hodin Přednáška Úloha architekta ve veřejných zakázkách, přednášející Alain Richard, Valonsko-Brusel
KDE: Zastoupení Valonsko-Brusel, Myslíkova 31, 110 00 Praha 1
vstup volný

ÚTERÝ 30. 9. 2008
16.00 hodin Přednáška Cesta k pomalé architektuře, přednášející Enrico Frigerio, Itálie
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
17.00 hodin Vernisáž výstavy Současná architektura Varšavy (Polsko)
KDE: respirium 5. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
19.00 hodin Přednáška Material time: čtvrtá dimenze v architektuře, přednášející Wolfgang Lorch, Německo
KDE: Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1
vstup volný

STŘEDA 1. 10. 2008
11.00 hodin Vernisáž výstavy Cesta k pomalé architektuře (Itálie)
KDE: ochoz 5. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
16.00 hodin Přednáška Vývoj současné architektury ve Francii, přednášející Dominique Lyon (Francie)
KDE: Francouzský institut v Praze, Kino 35, Štěpánská 35, 111 21 Praha 1
vstup volný
16.00 hodin Prezentace knihy More mobile - Portable architecture for today, autorka Jennifer Siegal
KDE: Velvyslanectví USA, Tržiště 15, 118 01 Praha 1
vstup volný
17.00 hodin Holandsko-česká debata z cyklu Debaty na cestách na téma sociální bydlení, účastníci:
Gianni Cito, Dick van Gameren, Arie van der Neut, Oleg Haman, Jan Kasl, Milan Knížák, moderátor: Hans Ibelings
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
17.00 hodin Přednáška Mobilní generace - konec vzdálenosti, přednášející Jennifer Siegal, Martin Kokta
KDE: Velvyslanectví USA, Tržiště 15, 118 01 Praha 1
vstup volný
20.00 hodin Architecture Party
KDE: Malá dvorana, TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze na pozvánku

ČTVRTEK 2. 10. 2008
13.00 hodin Přednáška Dublin, Irsko: Nahoru, nahoru a pryč, přednášející David Copeland, Irsko
součást bloku přednášek Equator European Architects
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
14.00 hodin Přednáška Současná architektura a urbanismus ve Švédsku, přednášející Annica Carlsson, Švédsko
součást bloku přednášek Equator European Architects
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
15.00 hodin Přednáška Tvorba krajiny v městském prostředí, přednášející Jen Vereertbrugghen, Belgie
součást bloku přednášek Equator European Architects
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
16.00 hodin Přednáška Výškové budovy v Praze, přednášející Casua, Česká republika
součást bloku přednášek Equator European Architects
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
17.00 hodin Přednáška Britská architektura, přednášející Eva Jiřičná, Velká Británie
KDE: auditorium 6. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze pro členy Britské obchodní komory a ČKA po zakoupení vstupenky
18.00 hodin Vernisáž výstavy Living in Europe - Equator European Architects
KDE: ochoz 5. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
19.00 hodin Koktejl Equator European Architects
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze na pozvánky

PÁTEK 3. 10. 2008
8.00 - 18.00 hodin Konference Equator European Architects
KDE: auditorium 6. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze pro členy Equator European Architects
14.00 hodin Debata Rozvoj měst a management velkých městských projektů, účastníci: Stefano Wagner (Švýcarsko), Jan Kasl (Česká republika)
součást semináře AUÚP
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný
16.00 hodin Přednáška Hospodaření s odpady, přednášející: Jonas Törnblom (Švédsko)
součást semináře časopisu Development news
KDE: AW Central, Dům Nadace ABF, Václavské náměstí 31, 110 00 Praha 1
vstup volný
18.30 hodin Přednáška Logika prostoru, přednášející Robert Konieczny (Polsko)
KDE: kinosál Art Minus, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup volný

SOBOTA 4. 10. 2008
8.00 - 18.00 hodin Konference Equator European Architects
KDE: auditorium 6. patra, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze pro členy Equator European Architects
8.00 - 13.00 hodin Marketingová konference Equator European Architects
KDE: TERMINAL, polopatro, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
vstup pouze pro členy Equator European Architects

VÍCEDENNÍ AKCE


VÝSTAVY
9. 9. - 4. 10. 2008 od 10 do 18 hodin
Výstava Extra-Muros Okouzlení architekturou
KDE: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, 111 21 Praha 1
vstup volný
29. 9. - 3. 10. 2008 od 9 do 17 hodin
Dny otevřených dveří společnosti Kinnarps
KDE: Kinnarps, Obchodní 124, 251 01 Čestlice
Informace o akci: Recepce Kinnarps, tel.: +420 227 202 200, e-mail: kinnarps@kinnarps.cz


29. 9. - 2. 11. 2008 od 10 do 18 hodin
Výstava New Generation Design Contest (Polytrade CE a LG Chem)
KDE: TERMINAL, Veletržní palác, přízemí, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7 
vstup volný
Výstava ARCH WORKS 2008
KDE: AW Central, Dům Nadace ABF, Václavské náměstí 31, 110 00 Praha 1
vstup volný
Výstava Mobilní design a architektura 21. století (Cubespace)
KDE: AW Central, Dům Nadace ABF, Václavské náměstí 31, 110 00 Praha 1 
vstup volný
Výstava Dřevostavby (Prodesi/Domesi)
KDE: areál Chirana, Modřanská 33, 143 00 Praha 12

30. 9. - 2. 11. 2008 od 10 do 18 hodin kromě pondělí
Výstava Současná architektura Varšavy (Polsko)
KDE: respirium 5. patra Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
VERNISÁŽ: úterý 30. 9. 2008 v 17.00 hodin, respirium 5. patra
Výstava Living in Europe (Eguator European Architects)
KDE: ochoz 5. patra Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
VERNISÁŽ: čtvrtek 2. 10. 2008 v 18.00 hodin, ochoz 5. patra
Výstava Cesta k pomalé architektuře (Itálie)
KDE: ochoz 5. patra Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
VERNISÁŽ: středa 1. 10. 2008 v 11.00 hodin, ochoz 5. patra

4. 10. - 5. 10. 2008 od 10.00 do 18.00 hodin
Dřevěné dny otevřených dveří společnosti Prodesi
KDE: ulice Vltavská, 252 06 Davle u Prahy
informace o akci: Michal Kříž, tel.: +420 737 419 414, e-mail: m.kriz@prodesi.cz
vstup volný

Zdroj: Zpráva ČTK 9.9.2008, doplněno Stavabweb
TZ Architecture Week 2008,
www.architectureweek.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*