Architekt Calatrava navrhl pro Madrid obří rotující obelisk

Fotogalerie ke článku (1)

Santiago Calatrava, Obelisk. Zdroj: skyscraperpage.com

Santiago Calatrava, Obelisk. Zdroj: skyscraperpage.com
Celá fotogalerie (1)

V Madridu vznikne monumentální, 90 metrů vysoký rotující obelisk podle návrhu oceňovaného architekta Santiaga Calatravy. Nová dominanta náměstí Plaza de Castilla bude vytvořena z bronzu a oceli, oznámili dnes zástupci banky Caja Madrid, která stavbu financuje.

Obelisk, který je prvním Calatravovým projektem ve španělské metropoli, bude stát v moderní obchodní čtvrti na severu města. Podle autora by kolem centrální osy stavby mělo rotovat 12 prstenců, takže obelisk by měl vzbuzovat dojem, že se vlní. Instalace obřího sloupu začne v listopadu a měla by trvat maximálně 18 měsíců.
Šestapadesátiletý Španěl Santiago Calatrava je nejen architektem, ale také sochařem a malířem. Jeho kancelář, která má několik poboček po celé Evropě, má za sebou desítky významných projektů.
Jako specialista na návrhy mostních konstrukcí Calatrava v poslední době zaujal například projektem nového mostu přes Canal Grande v Benátkách, který se v současné době dokončuje. Je také autorem nejvyšší obytné budovy ve Skandinávii, 190metrového mrakodrapu s názvem Turning Torso v jihošvédském Malmö, nebo muzea umění ve Valencii. Jeho projekt vyhrál i předběžnou mezinárodní soutěž na projekt nejvyšší budovy světa, která by měla vyrůst v Chicagu.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 8. října 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*