Architekt Petr Brauner

(ČTK) – Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu představující jednu z nejvýznamnějších osobností olomoucké umělecké scény, architekta Petra Braunera. Je podepsán pod významnými stavbami v Olomouci, jako je pavilon A na Výstavišti Flora či věžový dům s vodojemem na Nové ulici. Výstava, která potrvá do 13. října, nabízí originální projekty i dobové fotografie, které ukazují původní vzhled jeho staveb, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Ucelený průřez tvorbu dvaaosmdesátiletého architekta ukáže muzeum vůbec poprvé.

Jedním z prvních velkých projektů autora byl olomoucký pavilon A. „Šlo tehdy o vnitropodnikovou soutěž, kterou jsem vyhrál. Projekt jsem dělal po práci doma, protože šlo od takzvaný nadplán,“ uvedl Brauner. Podobu stavby silně ovlivnil její účel – květinové výstavy. „Výstavní pavilon by měl vypadat úplně jinak. Má to být bedna, která umí nejrůznější osvětlení a hlavně musí být variabilní. Já jsem tehdy v mladické naivitě či romantice vymyslel šestici stromů s větvemi, které držely další konstrukce pavilonu a korespondovaly s Florou jako květinovou výstavou,“ doplnil architekt.

V případě věžového bytového domu s vodojemem na Nové ulici přišel s atypickou konstrukcí, kdy využil techniku montovaného bednění, což byla tehdy úplná novinka. „Vtip byl v tom, že jde o dva vodojemy. Jeden je uprostřed a kolem něj druhý. S takovým požadavkem přišel statik, zabránili jsme tím excentrickému přetížení stavby, které by nastalo vypuštěním vodojemu. Byla to hodně zajímavá práce,“ podotkl architekt.

Jeho další dráhu poznamenal rok 1968 a následná výpověď ze Stavoprojektu kvůli malované pozvánce na mikulášskou oslavu, kde stál nad malými čerty i anděly velký ruský voják se samopalem. Brauner se nakonec dostal do DRUPOSu, projekční kanceláře Svazu bytových družstev, kde navrhl například krematorium v Šumperku či provozní budovu České pojišťovny v Prostějově. Rok po revoluci manželé Braunerovi založili vlastní kancelář. Podepsán je pod podobou olomouckého finančního úřadu či bývalého hotelu Gemo.

Poslední práci Petra Braunera dokončí stavbaři letos a žádné další zakázky už nebere. Zda je to však definitivní závěr, autor žijící posledních sedm let v Přerově netuší.

Doplněno Stavbaweb:
Petr Brauner, narozený 29. listopadu 1936 ve Zlíně, v letech 1955-1961 vystudoval obor architektura a stavba měst na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně. Po studiu, v roce 1961, dostal umístěnku do Krajského investorského útvaru Karviná, pobočka Havířova, aby záhy absolvoval základní vojenskou službu a ještě téhož roku přešel do olomoucké pobočky Krajského projektového ústavu Ostrava (později přejmenovaného na Stavoprojekt Ostrava, pobočka Olomouc). Po prověrkách v roce 1970 byl Brauner ze Stavoprojektu vyhozen, od roku 1971 pracoval v DRUPOSu (až do r. 1991). Po revoluci s manželkou založili architektonický ateliér B&B studio, Brauner se ještě krátce věnoval také práci pro Stavoprojekt. Od roku 2012 žije a pracuje v Přerově.
Více o výstavě na stránkách MUO


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*