(ČTK) – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání od architekta Petra Hájka dostalo čestné uznání v rámci Piranesiho ceny. ČTK o tom informoval Jiří Horský z Fakulty architektury ČVUT, kde také Hájek působí. Hájkovo krkonošské centrum již získalo například Cenu Architecture Week Praha 2014, Stavbu roku Královéhradeckého kraje 2014 a je za ČR nominováno na evropskou cenu Miese van der Rohe 2015.
Piranesiho cena se udílí od roku 1989 ve slovinském městě Piran a je určena architektům z České republiky, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Slovenska a Slovinska. Ocenění je pojmenováno podle italského umělce a architekta Giovanniho Battisty Piranesiho (1720 až 1778).
Letošní cenu dostala realizace Vinice a lázně v Egeru od Pétera Gerebena a Mariána Balázse, druhé čestné uznání si odneslo Severské centrum v Planici. Z České republiky byly letos nominovány ještě lipenský Dům chameleon od Petra Hájka, Chata u jezera v Doksech od Pavla Nasadila a Jana Horkého, Městská vila v Praze-Podolí od Josefa Pleskota a Maják a Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích od Martina Rajniše a Davida Kubíka.
V rámci Piranesiho ceny z českých tvůrců získali v roce 2001 čestné uznání ateliér HŠH, kde dříve působil i Hájek, za projekt rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci. V roce 2004 byl oceněn Josef Pleskot za projekt českého konzulátu v Mnichově.
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání (KCEV) ve Vrchlabí je nová vzdělávací instituce, kterou zřídila a provozuje Správa Krkonošského národního parku. "Geometrie objektu vychází z geometrie pohoří Krkonoš. Jednotlivé sklony a úhly mají svůj přírodní protějšek. (…) Atmosféru veřejného prostoru dokresluje prosklená boční stěna, skrze kterou je možné sledovat ruch v budově a nepřímo se účastnit přednášek, seminářů a výuky. Objekt je energeticky nenáročný a měl by příkladně vyjadřovat filozofii správy parku o ochraně a využívání krajiny," uvádí autor ve své zprávě. Pro vytápění budovy je využito tepelné čerpadlo. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z přírodního pohledového betonu. Vnitřní dělicí příčky a nábytek jsou ze dřeva.
Projekt Krkonošského centra enviromentálního vzdělávání byl publikován v: Stavba č. 1 XXI (2014), s. 28-31
Související články:
- Nové Krkonošské centrum environmentální výchovy 10.1.2014
- KCEV – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání 7.3.2013
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…