Architekti kvůli snížení nákladů zjednodušili projekt sálu v Brně

Fotogalerie ke článku (1)

M1 architekti: Janáčkovo kulturní centrum, soutěžní návrh, 2003

M1 architekti: Janáčkovo kulturní centrum, soutěžní návrh, 2003
Celá fotogalerie (1)

Autorem projektu víceúčelového kulturního a kongresového centra v Brně je Atelier M1.


Brno 9. prosince (ČTK) - Autoři architektonického návrhu koncertní síně pro Brno, takzvaného Janáčkova kulturního centra, projekt kvůli nedostatku peněz výrazně zjednodušili. Ve finální variantě počítají s hlavním sálem s kapacitou 1200 až 1600 míst a podzemním parkovištěm pro 372 vozů. Z projektu vypustili například menší koncertní síň. "Zůstal koncertní sál obalený jen tím nejnutnějším," řekl dnes novinářům Pavel Joba z ateliéru M1 Architekti, který v roce 2003 uspěl v soutěži vypsané městem.

Projektová dokumentace je podle Joby již dokončená, dnes ji architekti předali magistrátu. "Doufám, že za několik dní začne územní řízení na městské části Brno-střed, které by mohlo skončit tak do února," uvedl Joba.

Stát, město a kraj se po osmi letech úvah dohodly na financování stavby. V novém memorandu se počítá s výdaji ministerstva kultury do 600 milionů korun, Jihomoravského kraje do 100 milionů korun a Brna do 200 milionů korun. Peníze mají přijít i ze soukromého sektoru. Celkové náklady odhadují odborníci až na 1,2 miliardy korun.

Memorandum na úterní schůzi schválili městští zastupitelé, nyní bude dokument projednávat krajské zastupitelstvo. "Nakonec ministr kultury Václav Riedlbauch navrhne vládě, aby uvolnila 600 milionů korun postupně ve třech letech," uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Brněnští filharmonici po zbudování sálu volají 100 let. Jako místo nakonec radnice zvolila proluku po vybombardovaných domech při Veselé ulici, kde je nyní parkoviště. Výhodou je blízkost Besedního domu, nynějšího sídla Filharmonie Brno, kde nadále zůstane zázemí orchestru, a velkých hotelů International a Slavia. "Problémy majetkoprávní, dopravní obslužnosti, sousedských vztahů jsou už, doufám, vyřešeny. Zbývá jen najít peníze na realizaci," řekl Rychnovský.

Umělecká obec posun v jednáních vítá. "Ledy se začaly hýbat. Dokud nemáme kvalitní koncertní sál, zůstáváme provinčním městem," uvedla předsedkyně Spolku pro výstavbu koncertní síně a emeritní rektorka Janáčkovy akademie múzických umění Alena Štěpánková-Veselá.


Související články:
V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků 
Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna
Stavba nové koncertní síně v Brně by mohla začít v roce 2010
Plán brněnské koncertní síně se změní

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*