Architekti mohou soutěžit o podobu fasády Nové scény

Soutěž nemá nic společného s jakoukoli realizací, ale může jako podobné soutěže přinést impulsy, nápady a přispět k diskusi o budově Nové scény.

Praha 10. září (ČTK) – Ideovou architektonickou soutěž o novou podobu fasády Nové scény Národního divadla (ND) vyhlásila dnes v Praze firma, která vyrábí mimo jiné stavební materiály. Budova z 80. let je sice z architektonického pohledu dnes kontroverzní, podle ředitele ND Ondřeje Černého se ale v současné době rozhodně nepočítá, že by se její plášť nějak měnil.

  

„Soutěž nemá nic společného s jakoukoli realizací, ale může jako podobné soutěže přinést impulsy, nápady a přispět k diskusi o budově Nové scény,“ řekl Černý novinářům. I po diskusích se současnými architekty prý chce, aby budova Nové scény s typickou skleněnou fasádou zůstala „zakotvena v čase, ve kterém vznikla“.

  

Budovu Nové scény si vyhlašovatel soutěže vybral jen jako prostředek, mohl si stejně zvolit třeba Pražský hrad či historickou budovu ND, doplnil Černý – v případě Hradu je také velmi málo pravděpodobné, že by se měla měnit podoba jeho budov.

  

Přesto právě Pražského hradu se týkala obdobná soutěž, kterou nedávno uspořádali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Soutěžící navrhli několik bizarních plánů; soutěž chtěla upozornit na současnou situaci s architekturou i památkovou péčí v Česku: třeba na relativní moc bohatých developerů, ale i na „nedotknutelnost“ pražského panoramatu.

  

Nová scéna v posledních letech patřila představením Laterny magiky, která fungovala jako samostatná organizace zřizovaná ministerstvem kultury. Od začátku příštího roku se Laterna magika vrátí pod správu Národního divadla. Nová scéna se tak stane jeho třetí scénou; tak také v 80. letech vznikla, jako experimentální scéna tohoto divadla. O jeviště Nové scény se má jednou třetinou dělit Laterna magika, třetinou umělecké soubory ND a zbytek bude fungovat jako „otevřená stagiona“, která by mohla přinést do rozpočtu ND i peníze za komerční pronájmy.

  

Důvodem převodu zpět pod ND, kde již dříve Laterna magika působila, je především její hospodářská situace. Soubor, který používal ve své době přelomové scénické postupy a exceloval na světových výstavách v 50. a 60. letech, dnes hledá novou tvář.

  

Problémem využívání budovy postavené podle návrhu Karla Pragera je špatná akustika sálu. ND má připravenou projektovou dokumentaci, která by měla tento problém vyřešit a podle Černého jedná s ministerstvem kultury o financích. Lepší akustika by umožnila, aby do Nové scény vstoupila opera.

  

Podmínky ideové soutěže, při níž architekti musí použít materiály vyráběné vyhlašovatelem, lze najít na stránkách www.dupont.cz. Uzávěrka je 15. ledna 2010, na jaře bude ze soutěžních prací připravena výstava na piazzettě ND. Podle vyhlašovatele soutěže její podmínky schválila Česká komora architektů.

  

Markéta Horešovská hj

Související články:
changing the face — Nová scéna Národního divadla

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*