Architektka Eva Jiřičná obdržela britskou Cenu Jane Drewové

(ČTK) – Česká architektka Eva Jiřičná obdržela v Británii letošní Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos postavení žen v architektuře. Rozhodnutí poroty, která hovoří o mimořádném vlivu Jiřičné v dané oblasti, bylo jednomyslné. Informuje o tom dnes na svém serveru britský odborný časopis Architects Journal. Členka poroty a nositelka loňské ceny Zaha Hadidová uvedla, že Jiřičná "znovu objevila myšlenku maloobchodu", když v roce 1988 navrhla vlajkovou prodejnu módní značky Joseph. Také vyzdvihla její ochotu radit v oboru nejen studentům, ale i svým kolegům.

Eva Jiřičná (zdroj: Eva Jiricna Architects)
"Když dnes půjdete do kteréhokoli obchodu (počítačové firmy) Apple, nakonec (zjistíte, že) všichni začínali s Evou,"
dodal další z porotců Ivan Harbour.

Jiřičná je známá například designem skleněných a ocelových schodišť. Ocenění přijala s "pokorou". Cena nese jméno britské architektky z takzvané modernistické školy. Drewová zemřela v roce 1996.

"Jane Drewová byla jednou z mých hlavních hrdinek. S postupem času oceňujete, čeho tyto ženy dosáhly, a jak odvážné byly. Jane Drewová byla jednou z těchto žen. Byla průkopníkem," reagovala Jiřičná, která sama byla členkou poroty při prvním udělování těchto cen v roce 1998.

Jiřičná by měla osobně převzít ocenění v londýnském hotelu Langham 22. března.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*