Architektonická soutěž promění Vítězné náměstí

Komplikovaná dopravní situace a nehostinné prostředí náměstí patří mezi hlavní problémy Vítězného náměstí. To by se ovšem mělo brzy změnit. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) vyhlásí urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu náměstí 16. dubna.

„Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. V běhu je rekonstrukce Malostranského náměstí, špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí, věnujeme se ale i náměstím mimo centrum. Příkladem je třeba náměstí OSN ve Vysočanech,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků. V porotě zasednou zástupci města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, náměstkyní Petrou Kolínskou, náměstkem Petrem Dolínkem a zástupci městské části Prahy 6. Doplní je špičkový architekti z tuzemska i ze zahraničí. Porotě bude předsedat odborník na urbanismus Jan Jehlík. Jejím dalším členem pak bude i autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann.

„Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci. Vítězné náměstí má potenciál stát se oblíbeným centrem Prahy 6 a místem, kde se lidé chtějí potkávat,“ vysvětluje náměstkyně Petra Kolínská.

Náměstí se stane reprezentativním místem Prahy 6, které bude dobře přístupné pro všechny, ať už se pohybují pěšky, na kole, automobilem nebo veřejnou dopravou.

„Vítězné náměstí je jedno z největších náměstí v Praze. Proměnit ho tak, aby byly vyřešeny všechny jeho stávající problémy, je podobně velká výzva. Věřím, že se toho případní účastníci nezaleknou a přinesou kvalitní návrhy, které pomohou náměstí proměnit v další kvalitní veřejný prostor,“
říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. 

Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3,280 000 Kč.

Více informací naleznete zde: www.iprpraha.cz/viteznenamesti.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Orientační termíny:

Vyhlášení 1. kola: 16. 4. 2018 
Odevzdání návrhů v 1. kole: 26. 6. 2018
Předpokládaný termín vyhlášení 2. kola: 3. 8. 2018

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Když čtu jména Krnáčová, Kolínská a Dolínek, tak mně pouze uklidňuje, že na podzim jsou volby…..Jinak nechápu, proč soutěž, když náměstí bylo navrženo (a celkem logicky) už v době svého vzniku a spíš jde o to, jak ho dostavět. Už se těším na ty exhibice. Je zajímavé, že dostavba jz části náměstí, kdy objekt od Ing. arch. Hubičky měl uzavřít alespoň tuto část náměstí byl všemožně strhán, lživě prezentován a jsme zvědav, co tam kdo |vytvoří|….pevně věřím, že až se tam něco začne dělat, bude mít celá Praha i Praha 6 v čele lepší lidi, než jsou tam dnes.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*