Architektúra starostlivosti: Představení knihy a diskuse

KDY: 21. 11. 2019, 18:30 hod
KDE: Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8


Jak souvisí péče s architekturou? Co je architektura péče? A staráme se o ni dostatečně? Slovensko má bohaté zdroje minerálních vod, které proměnily mnoho míst v lázeňské zóny a umožnily vznik velkého počtu lázeňských staveb. Přestože rozvoj lázeňských měst započal již v 19. století, nejvíce pozornosti se této oblasti ale věnovalo v období socialismu. Název knihy Architektúra starostlivosti odkazuje k fenoménu lázeňství na území dnešního Slovenska v období po druhé světové válce, ale také k dobovému vnímání těla, regenerace a způsobu života. Stát investoval velké prostředky, vznikaly specializované instituce zaměřené na specifika lázeňské léčby, ale rovněž lázeňského urbanismu a architektury. Díky tomu se realizovaly stavby svébytných forem s propracovaným prostorovým uspořádáním hledícím na potřeby návštěvníků lázeňského provozu.

Iniciátorem celého projektu je umělecká skupina Opustená (re)kreácia: fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček, kteří do knihy přispěli fotografiemi a odborným textem. Editorkou knihy je Petra Hlaváčková, o grafickou podobu knihy se postarala Magdaléna Scheryová. Od počátku na knize jako další fotograf spolupracoval Peter Kuzmin. Kniha obsahuje několik dalších textů, kromě architektonické studie Martina Zaička do knihy přispěli Zuzana Jakalová, Ivana Rumanová a Jarmila Bencová. Orální historii sesbírala Barbora Németh.

Diskuse se zúčastní:
Andrea Kalinová je fotografka, absolventka Vysoké školy výtvarných umení v Bratislavě. Zabývá se přesahem mezi uměním a aktivismem, zaměřeným hlavně na záchranu architektury 20. století. Je iniciátorkou platformy Opustená (re)kreácia, spoluautorkou knih Off Season (2017) a C20: Sprievodca architektúrou Trenčianskych Teplíc (2016) a autorkou dokumentárního filmu Po sezóne o lázeňském domě Machnáč (2018).

Martin Zaiček je architekt, věnuje se výzkumu architektonického dědictví 20. století na Slovensku, v roce 2019 obhájil disertaci o vývoji lázeňské architektury mezi lety 1948–1989. Je členem umělecké skupiny Opustená (re)kreácia. Je spoluautorem několika multimediálních performativních projektů, knihy Off Season (2016) a autorem série průvodců po architektuře 20. století C20. Působí v občanském sdružení Archimera.

Petra Hlaváčková je kritička, kurátorka, publicistka a dokumentaristka, která se dlouhodobě věnuje genderovým tématům v umění a architektuře, feministickým dějinám umění a genderovým aspektům veřejného prostoru. Je spoluzakladatelkou 4AM Fórum pro architekturu a média. Připravila několik výstav, je editorkou např. Brněnského architektonického manuálu. Přispívá mj. do A2, artalk.cz, Art+Antiques či Era21.

Zuzana Jakalová působí spolu se Zbyňkem Baladránem jako kurátorka v pražském Display, Sdružení pro výzkum a kolektivní praxi. Kurátorsky působila v MeetFactory a Prádelně Bohnice. V současnosti je doktorandkou na FaVU VUT v Brně, kde se zabývá tématy emocionální práce v institucích současného umění. Pravidelně publikuje ve Flash Art CZ/SK, A2, artalk.cz, Kapitál a dalších periodikách.

Maria Topolčanská je architektka, kritička architektury a kurátorka veřejných programů. Podílela se na publikacích, jako jsou Bratislava: Atlas sídlisk 1950–1995 (2012) a Moderné a/alebo totalitné v architektúre 20. storočia na Slovensku (2013), publikovala také v mnoha časopisech. V současné době přednáší teorii architektury na Akademii výtvarných umění v Praze.

Od 17:30 proběhne promítání dokumentárního filmu Po sezóne.

vipergallery.org

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*