Areál rodinných domů Botium ve Švédsku

Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity
Projekt Botium ve švédském Växjö je příkladem, jak úspěšně využívat tenkostěnných ocelových konstrukcí pro výstavbu nízkoenergetických rodinných domů. Tam, kde původně plánovaná konstrukce ze dřeva narazila na omezení tohoto materiálu, projektanti použili systém LINDAB STAVBY z komponentů Lindab z prvotřídní švédské oceli.

 Současná moderní architektura s využitím přírodních materiálů se vyznačuje mimo jiné stále žádanějšími velkými prosklenými plochami a vysokými stropy. Nejinak tomu bylo i v případě areálu 35 rodinných domů Botium ve Växjö v jižním Švédsku. Architekti ze studia Wibroe Arkitekter pro tento rezidenční projekt, nacházející se uprostřed krásné přírody s lesy a jezery, původně navrhli dřevěnou konstrukci – tak, aby byl areál v souladu se stavebními tradicemi v této lokalitě. Nechtěli se vzdát velkých oken a nadstandardně vysokých stropů. Tato vize však narazila na konstrukční limity dřeva jako stavebního materiálu. Generální dodavatel, stavební společnost PEAB, proto ve spolupráci s architekty a projektanty při výstavbě místo původně plánovaných dřevěných nosníků a svorníků využil systém LINDAB STAVBY. Díky tenkostěnné lehké konstrukci LindabConstruline  ze švédské oceli jsou domy mnohem stabilnější, v jádru robustnější, lépe odolávají povětrnostním vlivům – a přitom nic neztratily ze svého přírodního vzhledu. Díky vynikající tepelné izolaci a progresivnímu způsobu větrání a vytápění vily bez problémů splňují požadavky na nízkoenergetické stavby, čímž svým majitelům šetří provozní náklady.

Ocelová konstrukce je složena ze speciálních profilů Lindab RY 145 a RY 195 pro nosné obvodové stěny se štěrbinami, minimalizující tepelné mosty. Střešní konstrukce odpovídá přísným švédským normám, na střechu byla použita krytina LindabSeamline. Celá ocelová konstrukce byla staticky posouzena výpočtovými programy Lindab a navržena ve 3D programu Lindab ADT Tools.

Podkrovní rodinné domy Botium mají užitnou plochu od 90 – 130 m2. Součástí každého z nich je terasa a garáž. V rámci celého projektu mysleli architekti i na komunitní život zdejších obyvatel: ti se mohou scházet ve zdejším komunitním centru, jehož součástí je mimo jiné společenská místnost s knihovnou, sauna, prádelna či dva pokoje sloužící k přechodnému ubytování návštěv.

Výše uvedená realizace může sloužit příkladem nejen pro drsné severské podmínky. Ocelová konstrukce systému LINDAB STAVBY umožní výstavbu rodinných domů bez kompromisů všude tam, kde architekti navrhnou velkorysé prostory s vysokými stropy a velkými prosklenými plochami. V České republice byl obdobným způsobem realizován například nízkoenergetický rodinný dům v Brné u Ústí nad Labem. Moderní stavba o půdorysu 10×8 m ve svažitém terénu s vyhlídkou na kaňon Labe má rovněž stabilní, robustní ocelovou konstrukci LindabConstruline a přitom vypadá zcela přírodně. Provětrávaná fasáda s dřevěným lakovaným obkladem z exotických dřevin dokonale reprezentuje svého majitele.
Podle podkladů společnosti LINDAB

Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 50-51
Stavba č. 2/ 2014 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*