Astana, hlavní město Kazachstánu

Astana (v překladu Hlavní město) byla až do roku 1997 neznámou obcí ze sovětské éry, ale od té doby se díky mnohamiliardovým investicím od základů změnila. Postavena byla záplava impozantních budov – parlament, sídlo vlády, prezidentská rezidence, muzeum, ministerstva, divadla a probíhají další velké stavební projekty, například výstavba diplomatických čtvrtí, které mají být dokončeny do roku 2030.
Původní plány na novou Astanu navrhl japonský architekt Kišo Kurokawa, který také projektoval nové Astanské mezinárodní letiště a další z nedávno dokončených staveb. Autory většiny nových staveb jsou světově uznávaní architekti, např. Norman Foster.
Intenzivní výstavba v posledních letech probíhá hlavně v centru a na jih od řeky Išim, kde vyrůstají nové městské čtvrti.

* Astana International Airport building
2000-03
Autor: Kisho Kurokawa
http://www.astanaairport.kz/


 

* Astana – Masterplan
1998-2004
Autor: Kisho Kurokawa


* Astana Stadium Building / Astana Arena
dokončeno 2009
Autor: Tabanlioglu Architects

 

*Astana Kazakhstan State Auditorium
dokončeno 2010
Architekt: Manfredi Nicoletti and Luca Nicoletti* Central Markets – Abu Dhabi Plaza
dokončeno 2007
Autor: Foster + Partners
* Khan Shatyry Entertainment Centre
2006-2010
Autor: Foster & Partners
http://www.khanshatyr.com/
* National Library in Astana / Kazakhstan National Library Building
projekt 2009
Autor: BIG

 

* Palace of Peace and Reconciliation
dokončeno 2006
Autor: Foster + Partners
* Seven Towers
projekt 2008
developer: Bazis International Incorporated

Zajímavé stavby vznikají i v bývalém hlavním městě (do r. 1997) – Alma-Atě:

* Almaty Ski Village, Alma-Ata, 30 km jižně od Alam_Aty
(ve výstavbě – předpokládané dokončení 2011)
Autor: HOK


* Almaty Sofitel Hotel, Alma-Ata
dokončeno 2008
Autor: Aedas

Almaty Sofitel Hotel - Aedas


* Business Center, Abay Avenue, Alma-Ata
dokončeno 2007
Autor: Tabanlioglu Architects
* Haileybury School development, Alma- Ata
dokončeno 2007
Autor: HOK
Haileybury Almaty
je první britská veřejná škola otevřená v centrální Asii
http://www.haileyburyalmaty.kz/ 
Některé stavby si můžete prohlédnout virtuálně zde.
Další informace o městě Astana naleznete na Wikipedii zde.
Interaktivní mapu města naleznete zde.
V kazašské stepi se sejde summit OBSE; země se chce předvést

Astana 30. listopadu (ČTK) – Na 5000 členů zahraničních delegací a 1500 dalších hostů míří do kazašské stepi, kde se pod patronací kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva ve středu sejde summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kazašské hlavní město Astana se podle svého starosty na akci pečlivě připravilo. "Podle vašeho nařízení jsou všechny objekty připraveny. Naši hosté budou spokojeni," ohlásil starosta Imangali Tasmagambetov prezidentovi.

Nazarbajev podle agentury KazTAG informaci vděčně přijal, protože Astanu považuje za své dítě a summitu se podle oficiálních zpráv věnuje celou svou osobností. Na své město je mimořádně hrdý, stýská se mu prý po něm i na zahraničních cestách. Před lety nechal vypracovat v Británii nákladný projekt, podle něhož Astanu překryje gigantický průhledný stan chránící město před stepní nepohodou.

Astana (v překladu Hlavní město) byla až do roku 1997 neznámou obcí ze sovětské éry, ale od té doby se díky mnohamiliardovým investicím od základů změnila. Postavena byla záplava impozantních budov – parlament, sídlo vlády, prezidentská rezidence, muzeum, ministerstva, divadla. Peníze nebyly pro ropný stát problém. Pořádání summitu ho přišlo na 11 milionů eur (274 milionů korun).

V Kazachstánu bude na summitu přítomno 30 hlav států. Organizátoři s hrdostí tvrdí, že tak reprezentativní akce se ještě v postsovětském prostoru nekonala. Státní televize spustila samostatný kanál věnovaný jen evropskému summitu, v hlavním městě začaly v pondělí vycházet nové anglicky psané noviny The Astana Times.

Podle oficiální propagandy je schůzka OBSE "mimořádným výdobytkem kazašského lidu". Místní noviny jsou v těchto dnech plné nadšených ohlasů obyvatelstva, které s hrdostí vítá blížící se slávu. Jistá rodina žijící v Astaně na počest vrcholné schůzky dala svému novorozenému synovi jméno Summitchán.

Ne všichni takové nadšení sdílejí. Pro decimovanou kazašskou opozici není podle ruských analytiků summit OBSE ničím jiným než osobní reklamou prezidenta Nazarbajeva. Bývalý komunistický tajemník chce světu ukázat, že za dobu své vlády dokázal ve větrné poušti vybudovat světové velkoměsto a sám se stal světovým politikem.

Nahlas se ale o prezidentovi špatně nemluví. Parlament, v němž chybí opozice, letos obdařil Nazarbajeva titulem "vůdce národa" a zpřísnil tresty těm, kdo si troufnou prezidenta hanobit. Podle zákona z loňského roku mají úřady zákonné právo zablokovat jakoukoli internetovou stránku, která by obsahovala informace nepřátelské režimu.

Někteří vysoce postavení činitelé připouštějí, že charakter kazašského politického systému je "nestandardní". Upozorňují ale, že ze srovnání s některými jinými středoasijskými státy vychází Kazachstán dobře. V zemi je politická stabilita, ekonomiku podpírají příjmy z ropy a plynu. Etnické násilí ani náboženský extremismus neexistují.

Nad kazašským hlavním městem je už několik dní uzavřen vzdušný prostor, kosmonauti vracející se z Mezinárodní vesmírné stanice dokonce museli kvůli summitu přistát v kazašské stepi o několik dní dříve. Studenti dostali prázdniny, pro přespolní bude město během summitu uzavřeno. Některé weby kritické vůči režimu varují, že obyvatelé hlavního města budou mít během summitu fakticky domácí vězení.

Aktivní účastí chce k úspěchu astanského summitu OBSE přispět sám prezident Nazarbajev. Podle zpráv místního tisku hodlá na konferenci navrhnout přijetí nové celoevropské dohody s pracovním názvem "Maastricht plus". Smlouva by odrážela změny evropské a světové politiky od přijetí základního maastrichtského dokumentu v roce 2003.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*