Ateliér, dílna a sklad v Gleißenbergu

V německém Gleissenbergu poblíž českých hranic vytvořil architekt kombinaci dílny, ateliéru a úložných prostor pro výtvarného umělce Petera Langa. Výsledkem jsou tři haly, stejně vysoké a široké, ale s odlišnou délkou.  Budova dokonale zapadá do zemědělské oblasti – má sedlovou střechu, nahrubo omítnutou fasádu a velká dřevěná vrata. Díky jednoduché konstrukci si udržuje optimální mikroklima.
Architekt při navrhování stavby využil jako model budovy kostelů, protože jejich velikost, prostorová kapacita a stabilní vnitřní prostředí vytvářejí dokonalý vzor pro rezidenční architekturu. Pro ateliér a dílnu navrhl rozměrné stěny, na které lze umístit obrazy, a glazovaná okna, která zajišťují dobré světelné podmínky pro tvorbu a prezentaci uměleckých děl.
Na stavbu byly použity cihly s vynikajícími izolačními vlastnostmi a fasáda s hrubým šedým povrchem. Všechny vnitřní stěny jsou natřeny bílou barvou s výjimkou úložné jednotky, kde zůstal povrch stěn nezakrytý. Celý prostor je variabilní, protože stěny oddělující jednotlivé haly je možné odsunout a vytvořit tak jeden rozlehlý propojený prostor.
Projekt stavby v Gleissnbergu tak charakterizují jednoduchost, pragmatičnost a flexibilita.

Architekt: Florian Nagler Architekten GmbH (Německo)
Místo: Gleißenberg, Německo
Realizace: 08.2013 – 03.2014
Užitná plocha: 550 m2 
Použitý typ cihel:  Cihelné bloky


Brick Award 2018
Cílem této mezinárodně uznávané soutěže je představení a ocenění nejlepších inovativních staveb z cihel v rámci celého světa. Hodnotí se ta architektonická díla, jejichž významná část je vytvořena z keramického stavebního materiálu. Zvláštní zřetel je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Další nutnou podmínkou je dokončení stavby v roce 2014 nebo později. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger.

Do Brick Award 2018 se přihlásilo celkem 600 projektů z 44 zemí. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 7000 EUR a vítězové jednotlivých kategorií částku 5 000 EUR. Na výběr vítěze nemá společnost Wienerberger žádný vliv a je brán v potaz pouze odborný názor poroty. Porota Brick Award 2018 se skládá z těchto členů:
Anne Kaestle, Duplex Architekten, Německo
Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, Velká Británie
Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, Francie
Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Rakousko
Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Rumunsko

Architektonická soutěž Brick Award se pořádá ve dvouletých intervalech od roku 2004. V současnosti jde do finále její osmý ročník. Vítězové ročníku 2018 budou oznámeni na slavnostním vyhlášení dne 28. 5. 2018 ve Vídeňské Albert Hall, kteé bude spojeno s odborným sympoziem na téma: Stavitelství budoucnosti – architektura orientovaná na budoucnost.
Brick Award 2018

Podle podkladů společnosti Wienerberger
Foto © Stefan Müller-Naumann

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*