Ateliér DOMYJINAK: Bydlení ve stromech

Už jsme představili První soukromou železniční zastávku ve Varnsdorfu, kde se koleje z pivovaru Kocour napojují na městskou a regionální přeshraniční síť a také projekt rekonstrukce a dostavby  původního pivovaru. Kromě toho architekti z ateliéru Domyjinak v současné době pracují na projektu tří vertikálních chat. Na jejich stavbu se použijí dvanáctimetrové (čtyřicetipalcové) kontejnery, známé z lodní nebo železniční dopravy.

„Chaty jsou určeny pro hosty, jimž nebude vadit, že k nim nevede příjezdová cesta a k posteli polezou po žebříku. Především si však chtějí užít stylového prostředí uprostřed lesa areálu. Zvenku zůstanou kontejnery tak, jak je známe, ošetříme je jen pozinkem či antikorozní barvou a doplníme grafiku černou fólií a barvou.“ říká Štěpán Lajda. „Bude to sezónní bydlení, asi se v nich nebude nocovat v zimě ve větším mrazu. Ale jaro nebo podzim by neměly být problém, interiér bude vyhřívat tepelné čerpadlo. V létě bude čerpadlo zase chladit, přestože stínu je ve stromech dostatek.“Vnější půdorys chat je 2,5 x 2,9 m. Autoři projektu si nechali přepravní kontejnery ověřit od statika a navrhli pak samonosnou konstrukci s dřevěnou vestavbou tak, aby byl kontejner doplněn minimálním počtem ocelových prvků. „Statické posouzení ukázalo, že některé úpravy budou nutné. Například musíme stavbu vyvážit tak, aby balkon byl na protilehlé straně – oproti vykonzolovanému boxu,“ dodává architekt Lajda.

Kontejner bude zakotven do betonového základu, který sahá přibližně metr pod úroveň terénu. Při přípravě návrhu se musela posoudit také možnost narušení trapézového plechu okenními otvory. Prořezy pro okna autoři raději zvolili menší, aby z hmoty kontejneru zůstalo co nejvíce. Rámy oken budou schované pod plechem, některá okna se budou otevírat dovnitř, takže v ložnici nebo v koupelně není problém s přirozeným větráním. Tepelná izolace o tloušťce asi šest centimetrů bude vložena zevnitř.„V kontejneru budou tři podlaží, uvnitř 3. NP je ještě vložena palanda pro spaní. Uvnitř kontejneru je navržena jakási vestavba z masivních lepených dřevěných panelů, které tvoří nosnou konstrukci pro stropní konstrukce a podpírají další panely vynášející vykonzolovaný box. Do těchto panelů jsou současně zakotvena táhla pro ocelový balkon zavěšený na protilehlé straně. Dřevěné panely se společně s dřevěnými trámky také uplatňují jako nosné stropní konstrukce. Jak již bylo řečeno, vestavba slouží především k tomu, abychom mohli využít stávajícího lodního kontejneru, který nebude zbytečně dále vyztužován. V první variantě, která neobsahovala vnitřní podpěrnou dřevěnou konstrukci, totiž statik dospěl k názoru, že by bylo efektivnější kontejner sestavit od úplného začátku nový, čemuž jsme se chtěli samozřejmě vyhnout. Základním konceptem je přeci „recyklace“ stávajících kontejnerů, které má investor k dispozici.“ upřesňuje Štěpán Lajda.
Vytápění a přípojky pro kanalizaci, vodu a elektroinstalace budou vedeny v předstěnách u nosných panelů či v podhledu. V nevytápěném prostoru pod schodištěm se umístí venkovní jednotka tepelného čerpadla. Vnitřní jednotka je umístěna nad kuchyňskou linkou uvnitř hlavního obytného prostoru. Koupelna bude vytápěna elektrickou topnou rohoží a elektrickým žebříkem.Jednotlivé kontejnery budou sestaveny v hale a na místo určení budou dovezeny prakticky ve finální podobě, kde budou pomocí jeřábu osazeny na připravený základ. Bude se tedy jednat o jakýsi prefabrikovaný prvek, který se může v areálu pivovaru Kocour zopakovat vícekrát.

„Neplánujeme zářivé barvy ani kontrastní materiály, kontejnery by si měly zachovat svoji podobu. Proti plechu budou kontrastní především dřevěný povrch překonzolované části, kterýna druhou stranu koresponduje s okolním lesem,“ uzavírá architekt Lajda.
Hana Vinšová

Kontejnery v lese
Architekt: DOMYJINAK s.r.o. – Ing. arch. Petr Šikola, Ph.D., Ing. arch. Jan Černoch, Ing. arch. Štěpán Lajda, Ing. Jan Pustějovský
Investor: Josef Šusta, Varnsdorf
Realizace: 2015

Související články:

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Extrémně hnusné a nepraktické.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*