Atelier Hoffman: Hotel pro Krásnou Lípu

Krásná Lípa je rekreačním centrem oblasti Lužických hor, Národního parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Vedení města tedy uvítalo záměr vybudovat soubor staveb na volných parcelách na náměstí. Investor se se zaměřil na rodiny s dětmi a sportovně aktivní podnikovou, rekreační a kongresovou turistiku. Dalším z jeho cílů bylo dotvoření městského charakteru lokality, propojení a vytvoření důležitých urbanistických vazeb a uzavření Křinického náměstí.

Urbanistický koncept budovy zohledňuje její významnou polohu v centru městské zástavby – jednou svoji stranou dotváří chybějící strukturu náměstí, další částí vymezuje prostor Pražské ulice. Tvarovým řešením budova navazuje na sousední historické objekty.

„Duch místa není poetickou koncepcí romantiků, ale způsobem, jak místo funguje a ovlivňuje naše těla, organizaci práce i pocity. Stejně jako nám změna prostředí o dovolené dokáže ulevit od stresu, může nám i naše každodenní okolí dodat energii, vyrovnat nálady, snížit pocit tlaku a inspirovat nás či motivovat. Existuje i schopnost míst poskytnout nám jistotu, zakořenit nás. Chtěli jsme vytvořit místo, kam lidé patří; místo, které náleží tam, kde je, a budovy, které na toto místo patří a slouží k užitku v nich žijícím lidem,“ říká Patrik Hoffman.

Výraz domu vychází z inspirace lidovou architekturou dřevěných podstávkových domů, které jsou pro tuto lokalitu charakteristické.  Výsledkem je systém probarvených fasád s předsazeným pláštěm z dřevěných latí. Díky své vrstevnatosti a hloubce jsou fasády proměnlivé a živé. Jejich řešení v okolí oken je reminiscencí na barevné šambrány objektů lidové architektury: kontrastují se strukturou a barevností dřevěných prvků.

Materiálová jednoduchost a strohost lidové architektury se promítla i do interiéru – stropní konstrukce přiznávají povrch železobetonových prefabrikátů, na podlaze chodeb jsou užity hlazené betony, na výtahových šachtách jsou použity hrubé omítky, naopak v hotelových pokojích jsou hladké jemně probarvené omítky a dřevěné podlahy. Dřevo je ve velké míře použito i v interiérovém vybavení.

Hotel tvoří soubor tří čtyřpodlažních staveb, jejichž parter vytváří hotelové zázemí včetně obchodů, služeb, půjčoven, úschoven a interaktivní vzdělávací mediatéky. Každý z objektů má vlastní vstupní halu, bezbariérově přístupnou z vnitrobloku. Pod celým hotelem vznikl parking, který je s ubytovacími bloky propojen schodištěm i výtahem. Ubytovací kapacita se pohybuje od 66 do 132 lůžek. K ubytování slouží 33 apartmánů s vlastní kuchyňkou, které nabízejí soukromí samostatného bydlení s možností výběru služeb, jako je například stravování, úklid a péče o děti. Výhodou je i možnost využití nedalekého sportovního areálu s tenisovými kurty, lezeckou stěnou a krytou sportovní halou.

Konstrukčně je hotel řešen jako železobetonový prefabrikovaný skelet, založený pod hladinou spodní vody pomocí bílé vany. Stropní konstrukce je z předpjatých železobetonových panelů, zborcenou plochu střešní konstrukce tvoří ocelové nosné profily – tepelně izolační vrstva z minerální vlny má tloušťku 380 mm.
Obvodový plášť je vyzděný z keramických bloků, doplněných 200 mm tlustou vláknitou tepelně izolační deskou, paropropustnou folií a dřevěným roštem na ocelové nosné konstrukci. Dřevěná okna používají zasklívací jednotku z izolačního dvojskla, stejnou konstrukci mají i vstupní prosklené dveře. Nevytápěný prostor podzemních garáží je od přízemní části objektu oddělen vrstvou extrudovaného polystyrénu o tloušťce 210 mm, která je součástí skladby podlahy přízemí.
K vytápění apartmánů slouží nástěnné kondenzační plynové kotle s modulačním výkonem 4 až 12 kW, které také ohřívají teplou vodu a jsou vybaveny elektronickým dálkovým ovládáním, možností týdenního programování a přístupu pro GSM bránu. V přízemí každého objektu je použit kotel o výkonu 24 kW. Pro jednotlivé objekty hotelu byl zpracován průkaz energetické  náročnosti podle Vyhlášky č. 148/ 2007 Sb. s klasifikací třídy energetické náročnosti budovy A – velmi úsporná.

Zpracováno na základě autorské zprávy


Lipa Resort – Aparthotel Lípa
Místo: Křinické náměstí 1180/7, Krásná Lípa, Ústecký kraj
Investor: TOONAN, s.r.o., Praha
Architektonický ateliér a autoři projektu: Atelier Hoffman – Ing. arch. Patrik Hoffman, Ing. arch. Jan Kuva, Ing. arch. Tomáš Horský
Dodavatel stavby: Relief projects, s.r.o., Praha
Obestavěný prostor: 20 750 m3
Zastavěná plocha: 1 893 m2
Náklady: 120 milionů korun

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*