ateliér Ting + Jako doma: provizorní příbytky pro bezdomovce

(ČTK) – Pomoct lidem bez domova, kteří žijí na ulici a jsou v tíživé životní situaci, mají nové typy provizorních příbytků z nalezených či velmi levných materiálů. Navrhli je architekti z kanceláře Ting ve spolupráci s občanským sdružením Jako doma. V objektech se podle architektů dá přechodnou dobu přečkat i extrémní zima. Jsou vyrobeny z kartonů od krabic, palet, plachet a zbytků drátěných plotů. Příbytky v sobotu 10. listopadu architekti představili na workshopu v pražském azylovém domě sv. Terezie.

Bydlení pro lidi bez domova – experimentální dům „dům bez domova“ (autor: Ting)
"Naše idea byla, aby tam bylo teplo, dalo se tam vařit a aby na to nepršelo. Tomu jsme přizpůsobili i materiál,"
řekl ČTK architekt Štěpán Toman, který je spoluautorem myšlenky "Dům bez domova aneb hledáme možnosti vlastního bydlení, 1+0 kousek od Vltavy, do 1000 korun."

Podlahu objektu tvoří palety a kartony, které izolují od země. Jako podpůrnou konstrukci na střechu použili drátěnou síť, kterou překryli starými látkami a oblečením a nakonec igelitem.

"Snažíme se ukázat různé přístupy, jakým způsobem by lidi mohli téma pojmout a snažit se najít nějaké řešení. Tohle je individuální, budeme navrhovat ale i systémovější řešení, nějakou infrastrukturu,"
doplnil architekt Daniel Kolský.

Projekt začal minulý rok
v době velkých mrazů, kdy architekti postavili na Rohanském ostrově experimentální "dům bez domova" i s improvizovanými kamny. Ty zajišťovaly možnost vaření a tepla. "Zkusili jsme postavit něco, za co se vůbec nemusí platit," poznamenal Toman.

V ČR je podle posledního sčítání Českého statistického úřadu 11.496 lidí bez domova, kteří využívají služeb azylových domů a podobných sociálních zařízení. Nejvíce sečtených bylo v Moravskoslezském kraji (2574), na druhém místě v počtu bezdomovců se umístila Praha (1254). Celkový počet bezdomovců může být ale až třikrát vyšší. Do sčítaní nebyli zahrnuti lidé bez domova, kteří žijí na ulicích, ve squatech či využívají komerční ubytovny.

Architekt Kolský upozorňuje, že neřešení problémů lidí žijících na ulici stojí nakonec daleko víc peněz. "Jsou mimo veškeré výdobytky civilizace, mimo zdravotní péči, sociální integraci…nakonec je to pro stát mnohem dražší a samozřejmě i pro město," dodal. 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*