Ateliér Vyšehrad dostal v Německu cenu za přestavbu atria FSv ČVUT

Berlín 19. ledna (ČTK) – Český ateliér Vyšehrad dostal v Německu architektonickou cenu za nové atrium Fakulty stavební ČVUT v Praze. Oznámili to organizátoři ocenění nazvaného Contractworld Award na svých internetových stránkách. Cenu čeští architekti převzali v Hannoveru. Prestižní soutěže se zúčastnilo 525 ateliérů ze 34 zemí světa. Ceny byly předány 15. ledna 2011 v Hannoveru.Podle deníku Hannoversche Allgemeine je jedním z nejvýznamnějších evropských vyznamenání pro architekty a jeho držitelé si celkem rozdělí 60 000 eur (zhruba 1,5 milionu Kč). Odborná porota zařadila pražský ateliér Jiřího Smolíka a Zdeňka Rychtaříka na první místo v kategorii přestavba/změna využívání. Vedle něj vybrala nejlepší počiny v oblasti kanceláří a administrativních budov, hotelů, lázní a stravovacích zařízení a v kategorii obchodů a předváděcích prostor.

České architektonické studio zastřešilo nepoužívaný hospodářský dvůr fakulty a přebudovalo ho v moderní dvoupodlažní multifunkční halu s novými učebnami, dílnami a odpočinkovou zónou."Co bývalo přebytečným místem, se nyní stalo centrem univerzity. Podporuje interakci mezi studenty a stimuluje jejich kreativní aktivity,"
zhodnotila porota nové atrium budovy D Fakulty stavební ČVUT. Původně nevyužívaný hospodářský dvůr byl tehdy přetransformován na multifunkční učební prostor, kteří sami autoři nazvali „továrnou na nápady“. Ateliér Vyšehrad za něj podle svých webových stránek už dostal cenu v kategorii interiérů na Grand Prix architektů 2009.
Contractworld Award se se letos udělovala už pojedenácté. Češi uspěli v kategorii „Změna užití objektu / Konverze“, která se zaměřuje na úpravy staveb, přestavby a rekonstrukce stávajících budov pro nové účely prostřednictvím nových progresivních návrhů řešení. Vítězi se stali mezi dalšími 79 účastníky.

V kategorii „Kanceláře/Administrativní budovy“ zvítězili Wiel Arets Architects z Nizozemí s projektem V.Tower, v kategorii „Hotely/Lázně/Catering“ získal první cenu Alpenhotel Ammerwald v Rakousku navržený Albertem Rürfem. Za nejlepší stavbu v kategorii „Obchody/Schowrooms/Výstavní stánky“ byl zvolen Aesop Stores australského týmu March Studio.

V. Tower Alpenhotel Ammerwald Aesop Stores

Související články:

Atrium ČVUT
Grand Prix architektů 2009
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*