Atlas modernismu

14 let objevoval Adam Štěch moderní architekturu po celém světě, výsledky svého bádání představí v CAMPu
Teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a především neúnavný cestovatel za architekturou 20. století Adam Štěch připravil ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování (CAMP) speciální trojdílný cyklus přednášek Atlas modernismu. Návštěvníky během něj vezme do kolébky evropského modernismu – Itálie, ale i do Austrálie, Uruguaye a Argentiny. Přednášky začínají 26. 2. 2020 a jejich pomyslným vyvrcholením se stane křest vůbec první Štěchovy samostatné autorské knihy mapující 14 let cestování za skrytými poklady modernismu v architektuře po celém světě.

Adam Štěch během cyklu Atlas modernismu představí návštěvníkům CAMPu nejen hvězdná jména světové architektury, ale i stavby mírně pozapomenuté či dříve nedoceněné. První únorová přednáška seznámí diváky s méně známými příklady modernismu třicátých až padesátých let v Itálii, druhá, březnová, se zaměří na proměnu modernismu v Austrálii, kam utekli mnozí talentovaní evropští architekti před druhou světovou válkou. Poslední dubnová přednáška pak pozve návštěvníky do Argentiny a Uruguaye na exotické variace modernistické architektury.

Baví mě psát o konkrétním domě a jeho příběhu. Necítím se být teoretikem klasického typu. Na autentickém objevování jsem vlastně závislý. Věci potřebuji vidět na vlastní oči. Třeba cesta do Jižní Ameriky mi ukázala budovy a architekty, na které bych jinak než například v ulicích Montevidea nebo Buenos Aires nenarazil. Modernismus je neskutečně pestrý. Není uniformní, není jednotvárný. Mám pocit, že je v něm pořád co objevovat,“ popisuje Adam Štěch.

Znovuobjevování dávno zapomenutých staveb či nacházení nečekaných souvislostí je pro Štěcha životním tématem. Zajímají ho lokální přístupy a dynamika či diverzita, s jakou se modernismus měnil v průběhu let. Během svých cest zkoumá, jaký vývoj styl zaznamenal se změnou kultury či klimatických, politických, sociálních i geografických podmínek v různých zemích světa. Nedávno si teoretik splnil sen. Chystá knihu Modern Architecture and Interiors, která na štědrém prostoru 880 stran představí neuvěřitelných téměř 900 staveb, jež sám navštívil a zdokumentoval.

„V CAMPu se snažíme Pražanům představovat architekturu z různých koutů světa. Často je to inspirace nejen pro ně, ale i pro Prahu samotnou. O to více mě těší, že nám právě Adam Štěch, který skoro celý svět procestoval, představí ty nejzajímavější modernistické stavby, které v Praze chybí,“ říká Štěpán Bärtl, vedoucí kanceláře CAMP.

Teoretik od roku 2005 procestoval značnou část Evropy, USA, Latinské Ameriky, Austrálie nebo Japonska, kde navštívil některá mistrovská díla modernistické tvorby 20. století. Výjimečné postavení mezi teoretiky architektury a designu si nezískal jen díky aktivní publikační činnosti, ale především zaujatostí a nekonečnou vírou v hloubku a rozmanitost modernismu.

Knihu připravuje renomované německé nakladatelství Prestel. Stavby jsou v ní systematicky řazeny podle jmen architektů. Nerespektují město, světadíl ani desetiletí. Čtenář tak v rukou drží průlet modernismem ve všech jeho rozmanitých podobách, od německého a italského racionalismu, přes radikální japonský metabolismus, kouzelná portugalská 30. léta až po belgický poválečný modernismus. Na dvou stranách se tak potkávají Art Deco a Brutalismus, stejně jako Montevideo a Melbourne. Jak série přednášek, tak kniha upozorňují na mnohotvárnost, různorodost a nevyčerpatelnost modernismu. Poslední dubnovou přednášku v CAMPu symbolicky zakončí křest publikace.

Seznam všech přednášek:
26/2/2020 Kořeny modernismu: Itálie
19/3/2020 Transformace modernismu: Austrálie
duben 2020 Tajemství modernismu: Uruguay a Argentina + křest publikace Modern Architecture and Interiors

tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*