Atrium ČVUT

Velkoprostorová učebna v atriu budovy D fakulty stavební ČVUT

ČVUT, Praha 6-Dejvice, Thákurova 7
Autor: Jiří Smolík, Zdeněk Rychtařík
Spoluautoři: Michal Tutter, Jiří Mašek, Štěpán Martinovský, Radka Machotková, Vojtěch Lstibůrek, Pavel Marek, Martin Šafránek
Projekt: VYŠEHRAD atelier
Statika: Němec Polák, spol. s r. o. — Ivan Němec, David Hamerský
Dodavatel stavby: Průmstav, a. s.
Zastavěná plocha: 800 m2
Užitná plocha: 1060 m2
Realizace: 2007-2008
Náklady: 48 mil. Kč
Autor fotografií: Filip Šlapal, Hubert Guzik



Autorská zpráva
Zadáním bylo vytvořit z původního, v posledních letech nevyužívaného západního hospodářského dvora — atria budovy D Fakulty stavební ČVUT — velkoprostorovou učebnu s univerzálním využitím a tím funkčně i výrazově oživit provoz školy a doplnit chybějící učební prostory. Vestavba měla obsahovat prostor pro výuku ateliérů oboru Pozemní stavby a architektura, konzultační místnosti, dílnu pro výrobu modelů a odpočinkovou zónu navazující na hlavní halu.
Dvůr o rozměrech 18×24 m jsme zastřešili a vytvořili tak dvojpodlažní, až průmyslově působící otevřenou halu — továrnu na nápady, která je leitmotivem celého projektu.

Hlavním prostorem stavby je zmiňovaná hala, která v 1. NP poskytuje otevřený prostor pro libovolné uspořádání několika ateliérů. Ateliéry jsou vzájemně odděleny mobilními nábytkovými stěnami s uzamykatelnými skříňkami, které umožňují celkovou prostorovou variabilitu. Veškerý mobiliář je možné jednoduše přemístit a změnit tak uspořádání prostoru, případně vytvořit jeden veliký sál, který může sloužit výstavám, přednáškám, konferencím, státnicím, společenským akcím atd. Delší stěny jsou řešeny jako výstavní plochy pro studentské práce a zároveň mají i akustickou funkci. Při kratších stranách jsou přidružené prostory — respirium, určené k relaxaci a setkávání, na druhé straně technicky vybavená modelovna.
V rozích haly jsou schodiště vedoucí do 2. NP, ve kterém jsou pro konzultace s pedagogem nebo výuku v menších skupinách, zavěšeny čtyři boxy, přístupné z galerií nebo spojovacích lávek. Denní osvětlení je zajištěno podélnými světlíky a prosklenými boky zvýšené střešní konstrukce. Jako ochrana před slunečním svitem jsou na bočních zaskleních osazeny vnější žaluzie, polykarbonátové zavření světlíků v úrovni podhledu dává prostoru difúzní světlo.

Stavební úpravy vyžadovaly odstranění některých prvků původní stavby, zejména lehkého obvodového pláště z vnitřních stěn atria a částečně i z vnější části objektu. Technologicky náročná byla likvidace azbestu z výplní panelů původní fasády.
Do stávající nosné konstrukce železobetonového montovaného skeletu byla vložena nová ocelová konstrukce, tvořená sloupy a příhradovými vazníky, vynášející spojovací lávky 2. NP, schodiště, zavěšené konzultační boxy a střešní plášť.
Materiály byly voleny jednoduché, bez zbytečných povrchových úprav. Vnitřní povrchy tvoří cementotřískové desky, kopilitové stěny, akustický obklad z dřevovláknitých desek s textilní tapetou, pohledová ocelová konstrukce. Podhledy jsou z komůrkového polykarbonátu nebo tahokovových plechů, zavěšené boxy jsou obložené barevným polykarbonátem. Nová drátkobetonová podlaha v 1. NP umožňuje pojezd třítunového vozíku pro příležitostné zásobování přilehlých laboratoří, ve 2. NP je částečně podlaha z cementové stěrky a částečně z nopové gumy, konzultační boxy mají podlahu ze skleněných desek.

Publikováno ve Stavbě č. 2/2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*