Velkoprostorová učebna v atriu budovy D fakulty stavební ČVUT
ČVUT, Praha 6-Dejvice, Thákurova 7
Autor: Jiří Smolík, Zdeněk Rychtařík
Spoluautoři: Michal Tutter, Jiří Mašek, Štěpán Martinovský, Radka Machotková, Vojtěch Lstibůrek, Pavel Marek, Martin Šafránek
Projekt: VYŠEHRAD atelier
Statika: Němec Polák, spol. s r. o. — Ivan Němec, David Hamerský
Dodavatel stavby: Průmstav, a. s.
Zastavěná plocha: 800 m2
Užitná plocha: 1060 m2
Realizace: 2007-2008
Náklady: 48 mil. Kč
Autor fotografií: Filip Šlapal, Hubert Guzik
Autorská zpráva
Zadáním bylo vytvořit z původního, v posledních letech nevyužívaného západního hospodářského dvora — atria budovy D Fakulty stavební ČVUT — velkoprostorovou učebnu s univerzálním využitím a tím funkčně i výrazově oživit provoz školy a doplnit chybějící učební prostory. Vestavba měla obsahovat prostor pro výuku ateliérů oboru Pozemní stavby a architektura, konzultační místnosti, dílnu pro výrobu modelů a odpočinkovou zónu navazující na hlavní halu.
Dvůr o rozměrech 18×24 m jsme zastřešili a vytvořili tak dvojpodlažní, až průmyslově působící otevřenou halu — továrnu na nápady, která je leitmotivem celého projektu.
Hlavním prostorem stavby je zmiňovaná hala, která v 1. NP poskytuje otevřený prostor pro libovolné uspořádání několika ateliérů. Ateliéry jsou vzájemně odděleny mobilními nábytkovými stěnami s uzamykatelnými skříňkami, které umožňují celkovou prostorovou variabilitu. Veškerý mobiliář je možné jednoduše přemístit a změnit tak uspořádání prostoru, případně vytvořit jeden veliký sál, který může sloužit výstavám, přednáškám, konferencím, státnicím, společenským akcím atd. Delší stěny jsou řešeny jako výstavní plochy pro studentské práce a zároveň mají i akustickou funkci. Při kratších stranách jsou přidružené prostory — respirium, určené k relaxaci a setkávání, na druhé straně technicky vybavená modelovna.
V rozích haly jsou schodiště vedoucí do 2. NP, ve kterém jsou pro konzultace s pedagogem nebo výuku v menších skupinách, zavěšeny čtyři boxy, přístupné z galerií nebo spojovacích lávek. Denní osvětlení je zajištěno podélnými světlíky a prosklenými boky zvýšené střešní konstrukce. Jako ochrana před slunečním svitem jsou na bočních zaskleních osazeny vnější žaluzie, polykarbonátové zavření světlíků v úrovni podhledu dává prostoru difúzní světlo.
Stavební úpravy vyžadovaly odstranění některých prvků původní stavby, zejména lehkého obvodového pláště z vnitřních stěn atria a částečně i z vnější části objektu. Technologicky náročná byla likvidace azbestu z výplní panelů původní fasády.
Do stávající nosné konstrukce železobetonového montovaného skeletu byla vložena nová ocelová konstrukce, tvořená sloupy a příhradovými vazníky, vynášející spojovací lávky 2. NP, schodiště, zavěšené konzultační boxy a střešní plášť.
Materiály byly voleny jednoduché, bez zbytečných povrchových úprav. Vnitřní povrchy tvoří cementotřískové desky, kopilitové stěny, akustický obklad z dřevovláknitých desek s textilní tapetou, pohledová ocelová konstrukce. Podhledy jsou z komůrkového polykarbonátu nebo tahokovových plechů, zavěšené boxy jsou obložené barevným polykarbonátem. Nová drátkobetonová podlaha v 1. NP umožňuje pojezd třítunového vozíku pro příležitostné zásobování přilehlých laboratoří, ve 2. NP je částečně podlaha z cementové stěrky a částečně z nopové gumy, konzultační boxy mají podlahu ze skleněných desek.
Publikováno ve Stavbě č. 2/2009
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…