Na hlavní návsi se nacházela zastávka, která měla své již za sebou. Územní studie lokality stanovila hlavní principy dalšího rozvoje, měli jsme tedy definovanou pozici pro zastávku novou. Nuže, začínáme!
Vzhledem ke skladbě objektů, které přiléhají k návsi (domy se sedlovými střechami a klasickým obytným tvaroslovím i proporcemi), bereme tento atribut za klíčový. Navrhli jsme tedy objekt se sedlovou střechou, ale s disproporčně malou délkou traktu. Svým objemem tak může evokovat hodinový strojek „kukačka“, známý od našich babiček. Abychom objekt uchopili citlivě i po materiálové stránce, zvolili jsme za hlavní stavební materiál lokální smrkové dřevo: trámy, latě, prkna, šindele. Zpevněné plochy jsme realizovali ve skládané žulové kostce. Vše jaksi účelně, trvanlivě a v souladu s nevelkým rozpočtem.
Stavba je vybavena lavicí, poličkou na knihy, košem a lipovým listem pro štěstí. V rámci procesu návrhu jsme kladli důraz na bezpečnost, trvanlivost a dobrou udržitelnost. Nechť tato zastávka tvoří malou milou dominantu skromné návsi nevelké vesničky v kraji Vysočina.
Autorská zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,